Spravodajstvo 14.03.2022 Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY

Napätie na trhoch limitovane ustupuje

Na finančných trhoch sa v minulom týždni objavila určitá, hoci vysoko neistá nádej, že ukrajinský konflikt by mohol byť relatívne skoro ukončený po tom, ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že netrvá na vstupe krajiny do NATO, vie si predstaviť neutralitu, uzná anexiu Krymu Ruskom, pričom kompromis by mohol byť dosiahnutý aj nad postavením Donbasu. Akciové trhy, hoci sú naďalej v defenzíve, sa snažili (hoci so striedavými úspechmi) odrážať, výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov rástli a malé zníženie averzie voči riziku znamenalo aj prerušenie rastu cien zlata aj dolára. Z rovnakých príčin zaknihovali korekciu z multiročných či historických maxím aj mnohé komodity vrátane ropy, ktorej k poklesu pomohli aj správy o ochote viacerých krajín OPEC-u zvýšiť ťažbu nad dohodnuté limity.

AKCIOVÉ TRHY

Hoci bola nálada na akciových trhoch stále ponurá, sklon k panike do určitej miery v priebehu minulého týždňa čiastočne ustúpil, keď medzi investormi rástla nádej, že ukrajinský konflikt by mohol byť  teoreticky relatívne rýchlo ukončený. Nielen na burzy prenikali správy či špekulácie, že Ukrajina by mohla byť ochotná pristúpiť na viaceré ruské požiadavky vrátane vyhlásenia neutrality, uznania ruskej zvrchovanosti nad Krymom a kompromis by mohol byť dosiahnutý aj v otázke postavenia Donbasu. Nervozita s volatilitou však bude na trhoch naďalej pretrvávať, keď cesta k dohode bude zrejme ešte komplikovaná a z ruskej aj ukrajinskej strany budú pravdepodobne ešte istý čas prúdiť rôzne protichodné správy hovoriace o nevôli k ústupkom. Protivetrom možného odrazu akcií budú aj zhoršujúce sa prospekty rastu svetovej ekonomiky a firemných ziskov, keď si svoju daň vypýtajú vysoké ceny komodít a vysoké inflačné tlaky podobne ako aj neistota okolo Ukrajiny. Wall Street na týždennej báze klesla, merané indexom S&P 500, o 2,9 percenta, no európske akcie rástli, merané indexom STOXX 600, o 2,2 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zrodenie určitej, i keď do veľkej miery otáznej nádeje, svetielka na konci tunela, možného diplomatického ukončenia ukrajinského konfliktu (ktorý sa však môže aj rýchle rozplynúť), keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že už netrvá na vstupe do NATO, znamenala odraz výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov. Trhy sa preto opäť viac sústreďovali na možné kroky centrálnych bánk, kde očakávajú vzhľadom na vysoké inflačné tlaky opatrné zvyšovanie sadzieb Fedom, pričom ECB na svojom zasadnutí naznačila plán ukončiť kvantitatívne uvoľňovanie už v treťom kvartáli, čo je skôr, ako avizovala predtým. 10-ročný americký výnos sa tak odrazil o štvrť percenta k 2-percentnej méte, pričom referenčný 10-ročný nemecký benchmark sa vrátil nad nulu, keď skončil týždeň na hladine 0,25 percenta. Rizikové prirážky podnikových dlhopisov však ostali stále rozšírené a ich ceny mali tendenciu byť naďalej pod tlakom.

KOMODITNÉ TRHY

Ceny väčšiny (nielen) energetických komodít vrátane ropy po exponenciálnom raste v úvode minulého týždňa, ktorý ich priviedol na multiročné či dokonca historické maximá, korigovali svoje zisky, keď sa objavuje síce neistá, ale predsa len šanca, že Kyjev a Moskva by sa mohli dohodnúť na ukončení konfliktu v relatívne blízkej budúcnosti. Navyše investori sa snažia stráviť a započítať prospekty okamžitej, ale aj strednodobej disrupcie dodávok ruských komodít na trhy, keď rastú špekulácie, že voči Kremľu by mohol Západ pridať ďalšie sankcie, týkajúce sa už aj komoditného komplexu. Na druhej strane v Európe je proti takémuto kroku odpor, keď je bytostne závislá najmä od ruského plynu (na rozdiel od Spojených štátov či Spojeného kráľovstva, ktoré si tak odpílenie dovozu mnohých ruských komodít mohli dovoliť), no mnohí obchodníci aj tak už odmietajú nakupovať z etických dôvodov ruské komodity alebo majú problém s dopravou či financovaním. Ide tak o pomerne neprehľadnú situáciu, ktorá je zárukou pokračovania extrémnej volatility, keď si trh bude ďalej všímať, či a do akej miery sa obmedzil tok ruských komodít na Západ, keď ešte vo všeobecnosti nie sú predmetom sankcií. Súčasne ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil, že plánuje dodržať všetky záväzky ohľadne dodávky energií do Európy napriek uvaleniu sankcií. Ropu tlačili nadol z multiročných maxím nad 130 dolármi (týždeň končila na úrovni okolo 110 dolárov) aj prospekty toho, že niektoré krajiny OPEC-u na čele s Irakom a so Spojenými arabskými emirátmi sú naklonené zvyšovať ťažbu nad rámec súčasných dohôd. Navyše trhy sa snaží nejako zaceniť návrat iránskej ropy a ropy z Venezuely na trhy v prípade, že budú zrušené sankcie voči týmto krajinám. No nad týmito krokmi stále panujú veľké otázniky. Zlato ako bezpečný prístav ustúpilo z blízkosti historických maxím a kleslo pod dvetisíc dolárov, keď sa črtajú hmlisté obrysy bázy pre dohodu okolo ukrajinského konfliktu a obchodníci upravujú pozície pred tohtotýždňovým zasadnutím Fedu, ktorý by mal zvýšiť sadzby pri americkej inflácii na 40-ročných maximách.

DEVÍZOVÉ TRHY

Korekcia averzie voči riziku, keď rastie pravdepodobnosť diplomatického ukončenia bojov na Ukrajine, hoci je stále malá, znamenala zastavenie systematického posilňovania amerického dolára voči košu hlavných svetových mien. Dolárový index tak ustúpil z takmer dvojročných maxím, no jeho straty boli limitované, keď sa obchodníci sústreďujú na tohtotýždenné zasadnutie Fedu, ktorý by mal doručiť zvýšenie sadzieb aspoň o 25 bázických bodov. K zastaveniu strát eura voči doláru a odrazu kurzu naspäť nad 109 centov z najnižších úrovní od jari 2020 prispel aj o niečo viac jastrabí postoj ECB na jej zasadnutí, ktoré naznačilo skoršie ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania oproti predchádzajúcim projekciám. Určitý pokles napätia na trhoch vyústil do odrazu rizikových mien vrátane stredoeurópskych.


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Nasledujúce články