Spravodajstvo 25.04.2024 Patrik Hudec, analytik J&T BANKY

Graf týždňa: Bitcoin je „vzácnejší“ ako zlato

V noci z piatka na sobotu prebehol ďalší halving najznámejšej svetovej kryptomeny bitcoin. Išlo už o štvrtú takúto akciu, ku ktorej dochádza zhruba každé štyri roky.

Cieľom halvingu je pokles výhodnosti ťažby kryptomeny pre ťažiarov na polovicu, čo zníži budúcu ponuku bitcoinov na trhu. Denná emisia nových mincí sa tak v apríli znížila opäť na polovicu. Cieľom halvingu je spomalenie tempa tvorby nových bitcoinov a rast ich „vzácnosti“. Vzhľadom na to, že v obehu je momentálne už zhruba 19,5 milióna bitcoinov z ohraničeného množstva maximálne 21 miliónov kusov, je terajšie tempo pribúdania nových mincí také nízke, že z najväčšej kryptomeny robí skutočne vzácnosť.

Pojem „vzácnosť“ sa používa primárne pri komoditách a určuje, koľko nových jednotiek danej komodity každý rok pribudne z celkových zásob. Ukazovateľ vzácnosti sa dá vypočítať veľmi jednoducho. Ide o podiel celkových známych zásob a objemu nových jednotiek vyťažených v danom roku. Čím vyšší je výsledný pomer, tým „vzácnejšie“ je dané aktívum.

V uplynulých 100 rokoch vykazovalo zlato tento pomer v priemere okolo 66, pričom rozpätie sa pohybovalo od 45 do 85. Vzácnosť bitcoinu sa vzhľadom na obmedzený celkový počet mincí po každom halvingu zdvojnásobuje. Po minulotýždňovom štvrtom halvingu sa bitcoin vyhupol v tomto smere zo dňa na deň vysoko nad 100, a tak je z tohto hľadiska výrazne vzácnejší ako zlato.

Graf 1 Po poslednom halvingu je najznámejšia kryptomena sveta bitcoin vzácnejšia ako zlato

Zdroj: Ecoinometrics podľa World Gold Council and US Geological Survey


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Nasledujúce články