Spravodajstvo 07.07.2023 Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY

Graf týždňa: Zastaví posun výnosovej krivky akciovú rely?

Americká výnosová krivka sa za ostatné tri mesiace posunula, sčasti nepozorovane, výraznejšie nahor, pričom 10-ročný výnos sa blíži k štvorpercentnej méte k úrovniam spred vypuknutia marcového bankového stresu. Rastúce výnosy by mali dostávať, ak berieme do úvahy klasický model diskontovaných tokov hotovostí, pod tlak akciové tituly, špeciálne tie s dlhou duráciou, ako sú technológie. Alebo aspoň zabrániť ďalšiemu rastu ich už teraz nafúknutých valuácií pri boome umelej inteligencie.

Americká výnosová krivka sa za ostatné približne tri mesiace posunula výraznejšie nahor a stala sa ešte viac invertovanou (čo v minulosti spoľahlivo predznačovalo recesiu), keď výnosy na krátkom konci krivky rástli viac ako na tom dlhom. 2-ročný výnos je nahor oproti stavu okolo Veľkej noci asi o 120 bázických bodov a pohybuje okolo päťpercentnej úrovne, čo predstavuje 16-ročné maximá, pričom „desiatka“ atakuje štvorpercentnú métu, keď sa oproti skorej jari posunula nahor rádovo o 60 bázických bodov.

Graf 1: Americká výnosová krivka sa za kvartál posunula značne nahor

Zdroj: Bloomberg

Išlo o výsledok relatívnej robustnosti americkej ekonomiky, ktorá zatiaľ zvoľňuje tempo rastu relatívne pomaly a je na tom pri silnom trhu práce lepšie, ako sa predpokladalo. To dáva Fedu väčší priestor na sprísňovanie menovej politiky (čo v súčasnosti potvrdzuje pomerne ostrým jastrabím slovníkom) a nakoniec aj trhoví hráči začali veriť a započítavať, že centrálna banka by mohla doručiť viac zvýšení úrokových sadzieb a neotočiť skoro, ešte pred koncom roka, azimut a začať znižovať úrokové sadzby. Jednoducho higher for longer.

Graf 2: Derivátový trh výrazne posunul očakávania nastavenia menovej politiky Fedu

Wall Street, a najmä na výšku úrokových sadzieb citlivé technologické akcie, na tento posun výnosovej krivky zatiaľ nereagovali, keď sa zdá, že bol sčasti zatienený eufóriou okolo umelej inteligencie a/aj názormi o zlepšení dlhodobých rastových vyhliadok ekonomiky (aj práve vďaka veľkým očakávaniam od umelej inteligencie). Niet pochýb, že umelá inteligencia zlepší produktivitu a posunie ekonomiku výrazne dopredu, je však otázne, či sa to udeje už počas aktuálneho hospodárskeho cyklu. Investori majú často tendenciu preceňovať efekt technologického pokroku z krátkodobého hľadiska, čo sa napríklad potvrdilo aj pri dot-com bubline.

Graf 3: Odpojenie cien technologických akcií od cien amerických dlhopisov

Rôzne predstihové a cyklické dáta signalizujú, že americká ekonomika sa nachádza vo fáze spomalenia na konci hospodárskeho cyklu pred nástupom kontrakcie. Jednoducho efekt prísnejšej menovej politiky by sa mal s oneskorením pretaviť a byť protivetrom ekonomického rastu aj rastu inflácie. Je len nejasné, ako veľmi silný bude a kedy sa v plnej miere odzrkadlí.

Graf 4:  Americká ekonomika stojí na hrane kontrakcie podľa niektorých modelov

Historické dáta hovoria, že od začiatku inverzie výnosovej krivky po recesiu ubehne v priemere 18 mesiacov. Krátky koniec americkej výnosovej krivky je nad dlhým koncom zatiaľ len 12 mesiacov. No neistota okolo vývoja ekonomiky, vyššie úrokové sadzby (so sprísnenými úverovými štandardmi a finančnými podmienkami) a možná recesia sa vo veľkej miere spomínajú vo štvrťročných hospodárskych výsledkoch amerických firiem.

Graf 5: Firmy veľmi často vo svojich reportoch zmieňujú makro neistotu, vyššie úrokové sadzby a recesiu

Kombinácia spomaľujúceho makroprostredia (so šťastím sa americká ekonomika môže stále vyhnúť recesii) a vyšších úrokových sadzieb, padajúcej likvidity na trhoch, menovopolitickej deflácie pri vyššom finančnom strese nie je práve faktor, ktorý by mal zlepšovať ochotu podstupovať riziko a ďalej zvyšovať valuácie. Je potrebné byť ostražitý! 

Graf 6: Finančný stres pri kontrakcii menovej bázy by mohol byť protivetrom ďalších ziskov rizikových aktív

A to v časoch, keď rôzne modely naznačujú pokles firemných ziskov indexu S&P 500 na konci tohto roka, ktorý môže trvať niekoľko kvartálov.

Graf 7: Mnohé modely signalizujú kontrakciu firemných ziskov v USA


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Nasledujúce články