Spravodajstvo 23.06.2021 Ivan Gajdár

Investor Beckham? Cieli na elektrický luxus

Najnovšia investícia bývalého futbalistu smeruje do startupu, ktorý plánuje zamestnať viac ako päťsto ľudí.

Svetoznámy futbalista David Beckham je oveľa menej známy aj ako zanietený investor do startupov. Napriek tomu je v jeho portfóliu už niekoľko najmä technologických, ale aj kozmetických značiek, ktorých je spolumajiteľom.

Najnovšie prostredníctvom svojej investičnej spoločnosti DB Ventures niekdajší profesionálny futbalista kúpil podiel vo firme, ktorá vznikla ešte v roku 2018. Hoci sa zdá, že ide o mladý a málo skúsený startup, navyše na nepreskúmanom poli, pre Beckhama má nová investícia zmysel.

Spoločnosť Lunaz, ktorú založil podnikateľ David Lorenz, sa totiž zaoberá reštaurovaním a elektrifikáciou klasických luxusných vozidiel. Firma tak plánuje nadviazať na masívny trend elektromobility vo svete a naďalej pri tom cieliť aj na bonitnejšiu klientelu, ktorá chce držať krok s dobou, ale nechce sa vzdať historického luxusu.

Lunaz to s trendom elektromobility myslí vážne, a preto sa rozhodol pokryť dieru na trhu a elektrifikuje klasické autá či staršie modely značiek, ako sú Rolls-Royce, Bentley alebo Jaguar. Do portfólia Lunaz spadajú viaceré uznané projekty ako elektrifikovaný Rolls-Royce z roku 1961 alebo Bentley Continental Flying Spur z rovnakého roka. Pohony sú dnes navrhované a testované aj inžinierom zo sveta Formuly 1 Jonom Hiltonom.

David Beckham v spoločnosti Lunaz kupuje prostredníctvom svojej investičnej firmy 10-percentný podiel, pričom cena transakcie nie je známa. „Spoločnosť ma priťahovala prostredníctvom svojej práce pri obnove najkrajších klasických automobilov aj prostredníctvom elektrifikácie,“ uviedol futbalista vo vyhlásení.

Podľa zverejnených informácií by mal Lunaz aj vďaka novým investíciám Beckhama či iných akcionárov, napríklad rodiny Barclayovcov, zvýšiť svoje kapacity a expandovať. V pláne je preto do roku 2024 zamestnávať viac ako päťsto ľudí.

„Predstavujú to najlepšie z britskej vynachádzavosti v technológii aj dizajne. David Lorenz a jeho tím špičkových inžinierov budujú niečo veľmi zvláštne a veľmi sa teším na to, že budem súčasťou ich rastu,“ dodal Beckham pre magazín Forbes.

Hoci sa môžu iní investori nazdávať, že pre takýto krok a kúpu podielu vo firme, ktorá to skúša na takmer neznámom trhu, je ešte priskoro, Beckham má vo veciach jasno. Nejde totiž o jeho jedinú investíciu, naopak, v portfóliu má už viacero rovnako mladých startupov a značiek, ktoré sa snažia presadiť netradičnými produktmi.

Napríklad vlani sa 46-ročný športovec stal spolumajiteľom londýnskej akadémie virtuálnych športov Guild Esports. Rovnako tak je spolumajiteľom klubu Inter Miami v Major League Soccer a má aj podiely v spoločnosti Cellular Goods, ktorá vyrába produkty starostlivosti o pleť a atletické regeneračné prípravky.


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Nasledujúce články