Odraz akcií po Veľkej noci
Sentiment na finančných trhoch sa po Veľkej noci výrazne zlepšil po tom, ako americká administratíva na čele s prezidentom Donaldom Trumpom ustupuje od agresívneho postupu v colnej vojne a objavujú sa správy, že nastáva určitý pokrok v rokovaniach o nastavení obchodných vzťahov medzi Spojenými štátmi a ich obchodnými partnermi. Trump zároveň signalizuje, že chce zaujať aj menej konfrontačný prístup vo vzťahu k Číne, kde mieri na deeskaláciu s cieľom radikálne znížiť len nedávno uvalené mimoriadne vysoké clá pri vzájomnom obchode. Zlepšeniu nálady pomohla aj skutočnosť, že Trump prestal útočiť a kritizovať šéfa Fedu Jeromea Powella za príliš prísnu menovú politiku a hľadať právne možnosti, ako ho odvolať z funkcie. Zníženie averzie voči riziku sa pretavilo do rastu akciových trhov na oboch brehoch Atlantiku. Americké dlhopisové výnosy pritom klesajú, čo naznačuje, že sa obnovuje podkopaná dôvera voči americkému dlhu. Zlepšenie vnímania amerických aktív sa prenieslo aj do zastavenia oslabovania dolára.
Akciové trhy
Predposledný aprílový týždeň bol pre väčšinu európskych trhov skrátený o pondelkový sviatok, americké burzy však boli otvorené aj na Veľkonočný pondelok. V popredí záujmu investorov sa drží obchodná politika USA, primárne so zameraním na Čínu a jej neochotu podvoliť sa americkému tlaku. K tomu sa pridali i náznaky, že Trump sa snaží odvolať, prípadne tlačiť na šéfa Fedu Jeromea Powella, a tak ovplyvniť nastavenie menovej politiky americkej centrálnej banky. Rokovania o potenciálnom mieri na Ukrajine sa opäť nikam neposunuli. Výsledková sezóna za prvý kvartál sa zatiaľ vníma nevýrazne. Hlavným dôvodom je buď absencia výhľadov, alebo ich podmienenosť smerom k vývoju colnej politiky USA. Upokojenie situácie okolo obchodnej vojny a odvrátenie správ o zasahovaní americkej administratívy do nezávislosti Fedu priniesli nakoniec pozitívnu náladu na trhu a americké i európske akcie sa tak ďalej odrážali z predchádzajúcich prepadov. Sumárne širší index S&P 500 po najdlhšej rastovej sérii od januára tohto roka pridal 4,6 percenta, technologický index Nasdaq Composite stúpol o 6,7 percenta. Užší blue chips index Dow Jones síce zostával, ale i tak si pripísal solídny zisk 2,5 percenta. Paneurópsky index STOXX Europe 600 pridal 2,8 percenta, nemecký index DAX spevnil o 4,9 percenta a britský benchmark FTSE 100 sa zvýšil o 1,7 percenta.
Dlhopisové trhy
Vo všeobecne konštruktívnej nálade na trhu sa obnovuje dôvera voči americkému dlhu, keď 10-ročný americký výnos pokračuje v pozvoľnom poklese a dostal sa až k méte 4,2 percenta. Nemecká desiatka len stagnovala pod hranicou 2,5 percenta.
Komoditné trhy
Ropa pozvoľne spomaľuje svoj aprílový pokles, keď obchodníci vypúšťajú z cien najhorší možný scenár makroekonomického vývoja po tom, ako Biely dom cúva od ciel. Správy o tom, že OPEC+ chce zrýchliť rasť ťažby, čo povedie k previsu ponuky na trhu, a skutočnosť, že chaos okolo obchodnej vojny už napáchal škody vo svetovej ekonomike, však limitujú odraz komodity. Celkovo americká ropa WTI stratila v obchodovaní po Veľkej noci 2,6 percenta a uzatvárala na 63 dolároch za barel. Severomorský benchmark Brent poklesol o 1,6 percenta pod 67 dolárov za barel. S ustupujúcou rizikovou averziou a posilňujúcim dolárom zlato neudržalo rekordné maximá nad 3 500 dolármi a týždeň uzatváralo na červenej nule na 3 320 dolároch za trójsku uncu.
Devízové trhy
Americký dolár zmietaný protichodnými dátami z domácej ekonomiky a náznakmi uvoľňovania napätých vzťahov medzi Washingtonom a Pekingom dosiahol prvý týždenný zisk od marca a voči euru sa konsolidoval medzi 113 a 114 centmi.