Spravodajstvo 19.04.2024 Patrik Hudec, analytik J&T BANKY

Graf týždňa: Trh šliape na brzdu, aj keď na semafore je stále „len“ oranžová

Americké akcie pokračujú už tretí týždeň vo svojom poklese. Hlavný zámorský akciový index S&P 500 zatiaľ za tento čas ustúpil zo svojich maxím o 4,5 percenta, keď na trhoch začína jasnejšie blikať červená kontrolka, že boj Fedu s infláciou by mohol trvať dlhšie a byť aj viac náročný. To by mohlo znamenať, že súčasné nastavenie menovej politiky sa nemusí ešte dlhší čas zmeniť, čo sa pretavuje do vyšších dlhopisových výnosov, ktoré tlačia Wall Street na nižšie úrovne.

Graf 1 Akciový index S&P 500 stratil od začiatku apríla zhruba 4,5 percenta

Zdroj: J&T BANKA podľa Bloomberg

Tento pokles oproti ziskom z prvého kvartálu je zatiaľ zanedbateľný a sám osebe ešte nie je žiadnym dôvodom na paniku. Pod povrchom to však začína „vrieť“. Na úrovni jednotlivých titulov začína byť tendencia ku korekcii silná. Čoraz viac titulov na trhu totiž klesá pod svoje kĺzavé priemery. Napríklad v utorok, keď šéf Fedu Jerome Powell v reakcii na vývoj ekonomiky a inflácie naznačil, že centrálna banka bude musieť držať úrokové sadzby na zvýšených úrovniach dlhšie obdobie, ako sa predpokladalo, na nové 20-denné maximum vystúpil len jeden titul, zatiaľ čo na nové 20-denné minimum spadlo až 250 titulov. 

Na úrovni sledovaných kĺzavých priemerov, ktoré sa považujú za dobré ukazovatele strednodobého a dlhodobého trendu, nie je obrázok indexu S&P 500 príliš príťažlivý. Nad 50-denným i 200-denným priemerom je už len zhruba štvrtina titulov (zelená farba). Nad 200-denným priemerom ich zatiaľ zostáva okolo 40 percent, ale už klesli pod 50-denný priemer (oranžová farba). Zvyšok, čo je asi tretina trhu, zostáva pod oboma priemermi (červená farba). 

Časť trhu sfarbená nazeleno sa tak za necelé tri týždne stenčila z viac ako 75 percent na súčasných 26 percent. Pomyselný trhový semafor tak veľmi rýchlo prepol zo zelenej na oranžovú farbu. Po oranžovej výstrahe býva väčšinou brzda na červenú. No v hre je aj prebliknutie na zelenú.

Graf 2 Čoraz viac titulov z akciového indexu S&P 500 klesá pod svoje strednodobé a dlhodobé kĺzavé priemery 

Zdroj: Optuma podľa Bloomberg


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Nasledujúce články