Spravodajstvo 06.07.2022 Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY

Graf týždňa: Zatiaľ klesli len valuácie akcií, firemné zisky môžu byť ďalšie

Akciové trhy majú za sebou jeden z najhorších prvých polrokov v histórii, pričom Wall Street meraný indexom S&P 500 zaknihoval najhorších prvých šesť mesiacov roka za 52 rokov, keď stratil vyše 20 percent a nachádza sa tak už v medveďom trhu. Stojí za tým rast obáv z toho, že agresívne uťahovanie menovej politiky ako odpoveď centrálnych bánk na multidekádne vysokú infláciu pošle väčšinu významných svetových ekonomík do recesie. Skepsu, najmä v Európe, ešte zvyšujú obavy z energetickej krízy, keď hrozia dlhodobo vysoké ceny energií a možný nedostatok plynu. Akciové trhy však zatiaľ padajú len pre pokles valuácií, keď ziskovosť firemného sektora sa zatiaľ nezhoršuje. To sa však môže čoskoro zmeniť.

Je pochopiteľné, že sprísňovanie finančných podmienok a rámci toho rast trhových úrokových sadzieb ako dôležitého diskontného faktora pri zastavení dodávania likvidity na trhy cez kvantitatívne uvoľňovanie tlačí nadol valuácie firiem. Tie agregátne klesli nadol až na úrovne dlhodobých priemerov, či dokonca mierne pod ne merané indexom budúcich ziskov k cenám. Akciové trhy sa tak môžu zdať relatívne atraktívne nacenené s príležitosťou nakúpiť za rozumné ceny.

Graf 1: Devaluácia amerických akcií pri rekordnej úrovni ziskov

Graf 1 - Devaluácia amerických akcií pri rekordnej úrovni ziskov

Problémom však je, že ak je recesia naozaj za dverami, tak začnú klesať aj firemné zisky, s čím teraz konsenzus trhu nepočíta, no môže sa to čoskoro zmeniť, keď firmy začnú vydávať pri najbližších kvartálnych výsledkoch slabý guidance.

Graf 2: Výhľady ziskovosti firiem sú síce revidované nadol, ale zatiaľ sa nepočíta s jej poklesom

Graf 2 - Výhľady ziskovosti firiem sú síce revidované nadol, ale zatiaľ sa nepočíta s jej poklesom

Pád projektovaných ziskov by znamenal, že aj pri zachovaní aktuálnych valuácií by akciové indexy mohli ešte ďalej klesnúť. Navyše, v prípade recesií sa akciové trhy obchodujú na ešte nižších valuačných násobkoch, ako sú tie už aktuálne. Sčítané a podčiarknuté, ostatný pokles akcií za prvý polrok by nemusel byť na konci, ak sa stane recesia realitou.

Graf 3: Valuácie akcií síce klesli pod dlhodobé priemery, no sú stále vyššie ako počas ostatných veľkých kríz

Graf 3 - Valuácie akcií síce klesli pod dlhodobé priemery, no sú stále vyššie ako počas ostatných veľkých kríz

Je však zaujímavé, že z veľkých mien na Wall Street takmer každý čaká koncoročnú úroveň indexu S&P 500 nad 4 000-bodovou métou, čo je vyššie v porovnaní s tým, kde zatvoril na konci prvého polroku (cca 3 785 bodov), hoci ciele sú systematicky znižované. Pamätajme, že konsenzus vždy zaostáva za realitou, a to aj smerom nahor, aj nadol. Ak v druhom polroku príde recesia, dnešné konsenzy budú opäť orezávané.

Graf 4: Vývoj konsenzov pre koncoročnú úroveň indexu S&P 500 v čase

Graf 4 - Vývoj konsenzov pre koncoročnú úroveň indexu S&P 500 v čase


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Nasledujúce články

Staňte sa členom MAGNUS klubu

Investíciou do fondov okamžite získavate aj MAGNUS bony vo výške 50 % inkasovaného poplatku a môžete si tak užívať mnohé benefity.

Viac informácií