Wall Street na nových maximách pri ignorovaní Trumpa
Wall Street vykazuje čoraz väčšiu robustnosť a ľahostajnosť voči agresívnym vyjadreniam amerického prezidenta Donalda Trumpa ohľadne ciel. Viera v „happyend“ colnej vojny s kompromisným nastavením obchodných podmienok je nateraz medzi investormi pomerne neochvejná. Burziáni predpokladajú, že Trump nakoniec tak ako doteraz ustúpi a jeho vyhrážky vysokými clami sú len formou nátlaku na obchodných partnerov s cieľom vyjednať čo najpriaznivejšie parametre vzájomného obchodu. Posun amerických akcií na nové historické maximá je podporovaný aj solídnym štartom firemnej výsledkovej sezóny či stále robustnými makrodátami. Európske akcie sú trocha v tieni amerických, kde sa do popredia dostávajú opäť Big Tech firmy okolo umelej inteligencie. Odraz americkej inflácie podľa júnových dát a predpoklady, že dovozné clá sa až počas leta viac premietnu do cenovej úrovne, znamená pokles očakávaní septembrového „cutu“ Fedu pri odraze amerických dlhopisových výnosov za ostatný mesiac, z čoho profituje dolár pri zlepšení sentimentu voči americkým aktívam. Zlato je kúsok pod historickými maximami, kde ho drží odraz geopolitického napätia na Blízkom východe, ako aj silný dopyt centrálnych bánk. Ropa minulý týždeň strácala, keď americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku vysokými clami a krajinám kupujúcim ruské energonosiče sekundárnymi sankciami.
Akciové trhy
Wall Street v minulom týždni pokračovala v prepisovaní historických maxím, keď index S&P 500 posunul rekordy v tomto roku (zatiaľ) deväťkrát. Burziáni sa nenechali vyrušiť ani znechutiť opätovne eskalujúcim obchodným napätím, ktorého zdrojom je americký prezident Donald Trump. Biely dom poslal listy viac ako 20 krajinám na čele s EÚ, Japonskom, Južnou Kóreou, Kanadou a Brazíliou, kde im oznamuje nové sadzby dovozných ciel od 20 do 50 percent po tom, ako začiatkom júla uplynulo moratórium na zvýšené sadzby recipročných ciel z tzv. dňa oslobodenia a neboli dosiahnuté obchodné dohody. Okrem toho uvalil 50-percentné clá na meď, vyhrážal sa 200-percentnými clami na lieky či extra clami na krajiny, ktoré budú podporovať protiamerickú BRICS politiku. Obchodníci nad krokmi Trumpa len zdvihli obočie a býci si udržali kontrolu nad Wall Street. Zdá sa, že ich nič nedokáže len tak vyplašiť a Trumpa nevnímajú príliš vážne, a to čiastočne aj v prípade jeho útokov na šéfa Fedu Jeromea Powella. Viera v „happyend“ obchodnej vojny s kompromisným nastavením obchodných podmienok je nateraz neochvejná, keď predpokladajú, že Trump nakoniec tak ako doteraz ustúpi a jeho činy sú len formou nátlaku na obchodných partnerov s cieľom vyjednať čo najpriaznivejšie parametre. Skúša, kam až môže zájsť, a jeho nátlak by mohol rásť, kým nie je na finančných trhoch panika. Rezistentnosť a ľahostajnosť trhu však môže znamenať, že ju môže byť náročné vyvolať. Práve preto, že Trump nakoniec vždy stiahne chvost, čo je započítané v cenách. Začarovaný cyklus, ktorý môže viesť k podceňovaniu rizík pri veľkom sebauspokojovaní trhu. V takomto prostredí by mala prevládať zvýšená ostražitosť pri bohatých valuáciách. Rely na trhoch okrem toho pomáha aj solídny štart kvartálnej firemnej výsledkovej sezóny, kde doteraz väčšina firiem, ktoré zverejnili čísla, prekonala konsenzus, a to isté platí o solídnom makroprostredí. Lídrom rely sú pritom veľké technologické firmy, najmä okolo umelej inteligencie, ktorá sa opäť teší veľkej obľube investorov, najmä na úkor európskych akcií. Veď index „veľkolepej sedmičky“ narástol z aprílového dna takmer o 50 percent.
Dlhopisové trhy
Desaťročný americký dlhopisový výnos sa udržiaval v priebehu uplynulého týždňa nad métou 4,4 percenta, pričom po zverejnení júnového inflačného reportu z USA mal tendenciu atakovať métu 4,5 percenta. Americká inflácia sa odráža už druhý mesiac v rade a existujú obavy, že americké dovozná clá sa s časovým oneskorením (najmä pre predzásobenie) začnú viac premietať do cenovej hladiny. Aj preto je „americká desina“ od začiatku prázdnin nahor približne o 20 bázických bodov a derivátový trh už nezapočítava (viac ako) 100-percentnú pravdepodobnosť septembrového „cutu“ Fedu, ale len približne 60-percentnú. Desaťročný nemecký výnos ostal relatívne stabilný okolo 2,7 percenta v priebehu celého uplynulého týždňa, keď chýbal výraznejší impulz na jeho pohyb.
Komoditné trhy
Zlato sa už mesiac drží v relatívne úzkom pásme okolo 3 350 dolárov, čo je kúsok od historických maxím. Na jednej strane žltý kov podporuje relatívne robustný fyzický dopyt na čele s centrálnymi bankami spolu so zvýšenou geopolitickou neistotou, v minulom týždni najmä okolo Blízkeho východu, čo súviselo predovšetkým s izraelskými útokmi na Sýriu. Na druhej strane ostatný odraz amerických dlhopisových výnosov a s tým súvisiace posilnenie dolára limitovali zisky žltého kovu.
Ropný trh začínal minulý týždeň s nervozitou, keď predpokladal, že v avizovanom veľkom vyhlásení ohľadne Ruska americký prezident Donald Trump oznámi nové agresívne protiruské sankcie najmä na komodity. Trump však povedal len to, že je sklamaný z postupu ruského prezidenta Vladimira Putina ohľadne Ukrajiny. Zároveň deklaroval, že ak do 50 dní nebude medzi Moskvou a Kyjevom podpísaná dohoda, potrestá Rusko 100-percentnými clami, tzv. sekundárnymi clami. Išlo o pomerne vágne a nejasné vyjadrenia, ktoré nenaplnili obavy trhu, na čo reagovala najmä cena ropy Brent pádom pod 70-dolárovú métu, miestami až pod 66 dolárov. Neskôr sa však odrazila a konvergovala späť k 70 dolárom, keď sa do popredia dostávala konštruktívna nálada na trhoch s posunom Wall Street na nové historické maximá, s pokračovaním očakávaní obchodníkov, že bude „zakopaná sekera obchodnej vojny“ medzi USA a zvyškom sveta. Komodite pomohol aj relatívne napätý fyzický trh s relatívne nízkym stavom zásob ropných produktov vo vyspelých krajinách počas vrcholiacej letnej sezóny s rekordným dopytom. Komoditu posúvala nahor aj nervozita okolo Blízkeho východu pre izraelské útoky na Sýriu, ako aj pre dronové útoky na ropné polia v irackom poloautonómnom regióne Kurdistan, za ktorými stáli údajne milície podporované Iránom. Naopak, schválený 18. balík protiruských sankcií EÚ, ktorý cieli aj na ropu a stanovuje jej cenový strop 15 percent pod trhovou cenou a zakazuje dovoz ropných produktov vyrobených z ruskej ropy v tretích krajinách, na trhy v zásade nijako nezapôsobil. Obchodníci tušia, že nebude príliš efektívny a Kremľu sa ho podarí tak ako doteraz obchádzať.
Devízové trhy
Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru sa v minulom týždni ponoril hlbšie pod 117 centov a miestami sa kótoval pod 116 centmi. Dolár sa posilňoval v reakcii na zverejnenie amerického inflačného reportu za jún, ktorý ukazuje odraz inflačných tlakov druhý mesiac po sebe, a obchodníci sa obávajú, že tento trend by mohol pokračovať a že by sa v priebehu leta mohli začať viac prejavovať efekty uvalených dovozných ciel (oneskorenie pre veľké predzásobenie sa americkej ekonomiky), čo by mohlo limitovať skoré uvoľnenie menovej politiky Fedu, potenciálne už na septembrovom zasadnutí. Okrem toho odraz Wall Street a obnovený boom okolo umelej inteligencie zlepšujú sentiment voči americkým aktívam, čo pomáha doláru. Naopak, pokračujúce útoky amerického prezidenta Donalda Trumpa voči šéfovi Fedu Jeromeovi Powellovi doláru skôr škodia.