Trhy ako na hojdačke, akciám i zlatu sa darí, vypredávajú sa americké dlhopisy i dolár
Jedinou istotou na globálnych burzách je aktuálne permanentná neistota vyvolaná chaotickou americkou obchodnou politikou, ktorá prispieva k značnej nervozite investorov a vysokej volatilite, keď nie sú raritné ani pohyby akcií o +/– 10 percent v priebehu jedného dňa. To, čo ohľadne amerických dovozných ciel platí v jednej chvíli, v druhej je už úplne inak. Dokonalým príkladom je krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý nakoniec posunul účinnosť nedávno zverejnených ciel o 90 dní a zatiaľ bude platiť jednotná 10-percentná sadzba. Tento vrúcny krok tak otvoril príležitosť na rokovania s obchodnými partnermi ohľadom úpravy vzájomných colných taríf. S odkladom ciel postihlo trh šialenstvo a nákupná horúčka. Pretočenie z módu paniky do maximálnej eufórie však nemalo dlhé trvanie, keď trh vstrebáva nové informácie. Trumpova otočka ohľadom odkladu ciel na väčšinu krajín je síce významná, no investori sa obávajú eskalácie obchodnej vojny so spurnou Čínou. Tá sa nezľakla a navýšila svoje clá na americký import na 125 percent, čo si odniesla zvýšením ciel až na 145 percent. Investori nervózne vnímajú eskalovanie obchodnej politiky a jej negatívne dosahy na rast inflačných tlakov a spomaľovanie ekonomického rastu, ktorý sa prepíše do slabšieho tempa rastu firemných ziskov.
Akciové trhy
Akciové trhy celý týždeň prechádzali rekordnými výkyvmi pre neistotu, ktorá sprevádza eskaláciu obchodnej vojny, čo zvyšuje obavy z hroziacej recesie v globálnej ekonomike. Upokojenie na trhy priniesol v strede týždňa Donald Trump nečakaným oznámením, že sa odloží platnosť ciel na väčšinu krajín o 90 dní, no zároveň zvýši colné tarify na dovoz z Číny na 145 percent. V reakcii na to americké akcie rekordne rástli o 10 až 12 percent, čo sú najväčšie denné pohyby za ostatných päť dekád. Vo zvyšku týždňa sa už výkyvy zmiernili, no stále pokračovala zvýšená volatilita, keď trh absorboval recipročné kroky Číny, ktorá zvýšila clá na americký dovoz na 125 percent, priaznivé inflačné dáta, ako aj rastúce inflačné očakávania z USA a priaznivý rozbeh výsledkovej sezóny za prvý kvartál. Vo výsledku aj napriek búrlivému vývoju zaznamenali všetky tri hlavné americké indexy za celý týždeň silné zisky. Blue chips index Dow Jones posilnil o 4,95 percenta, široký index S&P 500 si pripísal 5,7 percenta (najlepší týždenný výkon od novembra 2023) a technologický index Nasdaq Composite vzrástol o 7,29 percenta (najlepší týždeň od novembra 2022). V reakcii na dianie okolo amerických ciel a odkladu európskych recipročných ciel sa nedarilo európskym akciám, ktorých pokles však už nebol taký dramatický ako predchádzajúci týždeň. Sumárne paneurópsky index STOXX Europe 600 poklesol o 0,1 percenta, nemecký index DAX sa znížil o 0,92 percenta a britský index FTSE 100 vzrástol o 0,64 percenta.
Dlhopisové trhy
Americký 10-ročný výnos sa odrážal zo svojich miním pod štvorpercentnou hranicou, kam spadol v závere predchádzajúceho týždňa s rastúcou pravdepodobnosťou recesie v americkej ekonomike v prípade plnoformátovej obchodnej vojny. Odklad amerických ciel vrátil americký benchmark späť na 4,5 percenta. Panujú tiež obavy, že hlavne Čína sa vo väčšej miere zbavuje amerických dlhopisov. Dôvodom sú odvetné clá a menšia potreba dolárových rezerv po „zaškrtení“ zahraničného obchodu. Problémom sú však aj očakávania veľkých emisií pre silne deficitný rozpočet a plánované rolovanie veľkej časti amerického dlhu. Pod tlakom sú naďalej výnosy v Európe a 10-ročný nemecký výnos flirtuje s úrovňou 2,5 percenta, čo znamená, že vymazal prakticky všetok rast od oznámenia zámeru formujúcej sa novej miestnej vlády vytvoriť veľký infraštruktúrny fond a odblokovať dlhovú brzdu. Európska ekonomika totiž takisto skončí v recesii, ak by vypukla plnotučná obchodná vojna.
Komoditné trhy
Pretrvávajúca riziková averzia a obavy z recesie nahrávajú bezpečným prístavom na čele so zlatom, ktoré navyšuje svoje rekordné maximá na 3 250 dolárov. Ropa, naopak, v obavách z hospodárskeho spomalenia vplyvom ciel, a tým aj dopytu po energii a palivách, výrazne strácala a cena americkej ľahkej ropy WTI sa pohybuje na hranici 61 dolárov za barel a ropy Brent pod 65 dolármi za barel, čo sú ich najnižšie hodnoty od jari 2021. K tomu negatívne prispieva i navyšovanie produkcie kartelu OPEC+ a znižovanie ceny pre koncových odberateľov zo strany Saudskej Arábie.
Devízové trhy
Bezprostredná hrozba recesie v americkej ekonomike, a tým aj potreba agresívnejšieho uvoľňovania menovej politiky Fedu zatienili akýkoľvek pozitívny efekt americkej protekcionistickej politiky na dolár, ktorý celý týždeň kontinuálne oslaboval voči svojej konkurencii a v závere týždňa sa zosunul voči euru o 3,5 percenta na viac ako dvojročné minimum pod hranicou 1,135 EUR/USD.