S&P 500 s najdlhšou rastovou šnúrou od novembra 2004
Wall Street meraná indexom S&P 500 deväťdňovou rastovou šnúrou na prelome apríla a mája vymazala všetky straty od 2. apríla, teda dňa, keď americký prezident Donald Trump oznámil šokujúco vysoké dovozné clá prakticky na celý svet. Aktuálne sa index S&P 500 pohybuje menej ako 10 percent pod historickými maximami z februára, teda z času, keď jeho valuácie boli mimoriadne bohaté. Za ostatným odrazom stojí predovšetkým skutočnosť, že americká administratíva začala ustupovať od agresívnej colnej politiky, keď podľahla tlaku najmä dlhopisového trhu s rastúcimi výnosmi, a to formou odloženia platnosti zvýšených ciel, výnimkami na clá a najnovšie aj avizovaním ochoty dohodnúť sa s Čínou na kompromisnom nastavení obchodných vzťahov. Navyše, americký prezident Donald Trump prestal mať agresívny slovník voči šéfovi Fedu Jerome Powellovi. Odrazu pomáha aj solídny priebeh firemnej výsledkovej sezóny za uplynulý kvartál, kde rast ziskov aj tržieb prekonáva očakávania napriek makroekonomickým výzvam. Odraz cien na Wall Street a ostatný pokles úročenia amerických dlhopisov, kde sa 10-ročný výnos pohyboval miestami pod 4,2 percenta, signalizuje obnovu dôvery v americké aktíva, čo sa pretavuje aj do rastu kurzu dolára s návratom dolárového indexu nad métu 100 bodov a poklesu zlata ako bezpečného prístavu o vyše sedem percent z nedávnych historických maxím. Ropa sa obchodovala miestami pod 60-dolárovou métou na štvorročných minimách, keď chaos okolo ciel zhoršil prospekty rastu globálnej ekonomiky, a preto bol rast dopytu po rope revidovaný nadol a zároveň krajiny združené v karteli OPEC+ avizovali rýchlejší ako pôvodne plánovaný rast ťažby.
Akciové trhy
Vlajkový americký akciový index S&P 500 zaknihoval v minulom týždni takmer trojpercentný rast s deväťdňovou rastovou šnúrou, najdlhšou za ostatných 20 rokov, vymazal všetky straty od „dňa oslobodenia“, teda 2. apríla, čo bol dátum, keď americký prezident Donald Trump oznámil šokujúco vysoké dovozné clá prakticky na celý svet. Za ostatným odrazom stojí predovšetkým skutočnosť, že americká administratíva začala ustupovať od agresívnej colnej politiky, keď podľahla tlaku najmä dlhopisového trhu s rastúcimi výnosmi, a to formou odloženia platnosti zvýšených ciel, výnimkami na clá a najnovšie aj avizovaním ochoty dohodnúť sa s mnohými obchodnými partnermi vrátane Číny na kompromisnom nastavení obchodných vzťahov. Navyše, americký prezident Donald Trump prestal mať agresívny slovník voči šéfovi Fedu Jerome Powellovi. Odrazu pomáha aj solídny priebeh firemnej výsledkovej sezóny za uplynulý kvartál, kde rast ziskov aj tržieb prekonáva očakávania napriek makroekonomickým výzvam. V samotnom závere týždňa pomohlo predĺženiu rely aj zverejnenie lepšieho ako očakávaného čistého prírastku pracovných miest v USA za apríl podľa publikovaného nonfarm payrolls reportu, čo naznačuje, že americká ekonomika je napriek výzve colnej vojny relatívne robustná. Európske akciové trhy kopírovali vývoj na opačnej strane Atlantiku a takisto zaknihovali približne trojpercentné zisky, keď trhoví hráči vyhadzujú zo svojich kalkulácií najhorší možný scenár obchodnej vojny.
Dlhopisové trhy
Americké dlhopisové výnosy v priebehu prvej polovice minulého týždňa klesali a referenčný 10-ročný benchmark sa ponoril až k úrovni 4,15 percenta. Za týmto pohybom stála určitá obnova dôvery v americké aktíva a americkú vládu, keď začala ustupovať od agresívnej colnej politiky, a to formou odloženia platnosti zvýšených ciel, výnimkami na clá a najnovšie aj avizovaním ochoty dohodnúť sa s Čínou na kompromisnom nastavení obchodných vzťahov. Okrem toho deklarovala pokrok v obchodných rokovaniach s mnohými krajinami. K pádu výnosov prispelo aj zverejnenie prekvapivej kontrakcie rastu amerického HDP za prvý kvartál podľa predbežného rýchleho odhadu (čo bolo spôsobené najmä dynamickým rastom importov pre obavy z ciel). V druhej polovici týždňa sa však výnosy odrazili a „desina“ končila na 4,3 percenta, keď prevážil faktor poklesu obáv z príchodu hlbokej recesie v USA, jednak práve pre nádej na vyriešenie súčasnej obchodnej krízy a jednak pre zverejnenie solídnej tvorby pracovných miest za apríl podľa zverejneného nonfarm payrolls reportu. To viedlo k úprave očakávaní počtu „cutov“ Fedu do konca roka približne zo štyroch na tri. Nemecké výnosy sa držali stabilne okolo 2,5 percenta, keď čakali na väčší impulz pre pohyb. Nebolo ním ani zverejnenie lepšieho ako predpokladaného rastu HDP eurozóny za prvý kvartál, čo však bolo najmä výsledkom nadštandardného rastu vývozov pre obavy z blížiacich sa amerických ciel. A trhom zásadne nepohlo ani zverejnenie aprílových inflačných dát z eurozóny, ktoré ukázali o niečo vyššie cenové tlaky. Jednoducho tieto očakávania boli v princípe započítané v cenách.
Komoditné trhy
Ropa zaknihovala v minulom obchodnom týždni výrazné straty, ktoré ju priviedli na najnižšie úrovne od začiatku roka 2021. Texaský benchmark WTI klesol pod 59 dolárov, keď sa na týždennej báze oslabil takmer o osem percent. Pre Slovensko dôležitá severomorská zmes Brent odovzdala takmer sedem percent a končila týždeň tesne nad 61-dolárovou métou, pričom sa miestami takisto kótovala pod 60-dolárovou hranicou. Za zrýchlením poklesu cien ropy v ostatných dňoch stál predovšetkým faktor ponuky. Obchodníci očakávali od združenia OPEC+ zvyšovanie ťažby, kde je otázna len dynamika jej rastu od budúceho mesiaca. Predovšetkým Saudská Arábia, jeden z lídrov kartelu, vysielala signály, že nie je ochotná podporovať trhové ceny udržiavaním ťažobných škrtov či dokonca ich prehlbovaním, a prekážala jej aj skutočnosť, že pár členov združenia „podvádzalo“ a ťažilo nad dohodnutú kvótu. Týkalo sa to Kazachstanu, Spojených arabských emirátov a Iraku. Cez víkend sa očakávania zrýchlenia rastu ťažby stali skutočnosťou, keď sa OPEC+ dohodol na znížení dobrovoľných škrtov o 411-tisíc denne do júna, čo znamená rast ťažby združenia o 800-tisíc barelov denne za dva mesiace. Zvyšovanie ťažby v čase zhoršovania výhľadu rastu svetovej ekonomiky a s ním aj rastu dopytu po komodite v dôsledku chaosu a neistoty okolo americkej colnej politiky bude vytvárať na trhu rastúcu nerovnováhu s previsom ponuky. To môže ceny priklincovať k súčasným nízkym šesťdesiatkovým úrovniam na dlhší čas. Pokles cien ropy v uplynulom týždni bol tlmený zlepšovaním sentimentu na finančných trhoch pri pokračovaní deeskalácie napätia okolo colnej vojny, kde Spojené štáty ustupujú od predošlých agresívnych krokov. Americká administratíva súčasne avizuje, že nastáva pokrok v rokovaniach o novom nastavení obchodných vzťahov s mnohými významnými partnermi. Biely dom sa pritom chce dohodnúť aj s Čínou, kde sú súčasné 145-percentné clá neudržateľné, vedú ku kolapsu dodávok čínskych tovarov do Spojených štátov. Ak tento stav pretrvá dlhší čas, americká ekonomika padne do hlbokej recesie, keď už v prvom kvartáli zaznamenala miernu kontrakciu. Pozitívom pritom je, že aj Čína je otvorená rokovaniam. Okrem toho pokles cien ropy hlbšie pod 60-dolárovú métu limitovalo aj uvalenie prísnych sekundárnych amerických sankcií na kupcov iránskej ropy, ktorej najväčším zákazníkom je Čína.
Zlato ako bezpečný prístav pokračovalo v minulom týždni v ústupe z historických maxím, keď stratilo viac ako dve percentá a zatváralo na úrovni približne 3 240 dolárov. Stála za tým zlepšená nálada na finančných trhoch s poklesom averzie voči riziku pri raste Wall Street. Obchodníci cítia deeskaláciu napätia okolo obchodnej vojny, keď Spojené štáty avizujú pokroky v rokovaniach s mnohými krajinami (dokonca aj uzatvorenie obchodných dohôd, o ktorých však nechcú ešte informovať) a ochotu redukovať aj šialené clá voči Číne.
Devízové trhy
Dolárový index, ktorý mapuje silu dolára voči košu mien hlavných západných obchodných partnerov USA, sa vrátil naspäť nad 100-bodovú métu po tom, čo sa ešte pred pár dňami obchodoval na trojročnom dne okolo 98 bodov. Euro sa voči doláru oslabilo, keď vzájomný výmenný kurz klesol pod 113 dolárových centov. Za odrazom dolára stojí zlepšenie sentimentu voči americkým aktívam, keď trhy predpokladajú, že vrchol obchodnej vojny je za nami a Spojené štáty budú mať záujem zmierniť škodlivý protekcionizmus v zahraničnom obchode, k čomu už robia prvé kroky rôznymi colnými výnimkami či rokovaniami s mnohými významnými importérmi. To znižuje riziko pádu americkej ekonomiky do recesie, k čomu prispelo aj zverejnenie solídnej tvorby pracovných miest v USA za apríl podľa nonfarm payrolls reportu.