Obchodná vojna sa roztápa, Wall Street z toho profituje
Colné prímerie medzi Spojenými štátmi a Čínou predstavoval ďalší krok deeskalácie napätia na poli obchodnej vojny, čo dodávalo „palivo“ na pokračovanie rely na akciových trhoch. Wall Street vymazala všetky tohtoročné straty a priblížila sa k februárovým maximám a ďaleko od rekordných úrovní už nie sú ani európske trhy. Zvýšená ochota podstupovať riziko sa odzrkadlila do poklesu cien zlata, ako aj cien dlhopisov. Opatrná obnova dôvery v americkú hospodársku politiku znamenala aj posilnenie amerického dolára na jednomesačné maximá voči košu hlavných svetových mien. Ropa pri konštruktívnej nálade na trhoch pokračovala v odraze z multiročných miním, keď je zrejmé, že najhorší možný scenár obchodnej vojny nenastane.
Akciové trhy
Wall Street tento týždeň zaznamenala systematický posun nahor, počas ktorého vymazala všetky tohtoročné straty a priblížila sa na menej ako päť percent k februárovým historickým maximám. Išlo o reakciu na colné prímerie medzi Spojenými štátmi a Čínou, kde sa obe krajiny po víkendových rokovaniach dohodli na 90-dňovej perióde zníženia vzájomných dovozných ciel o 115 percent. Ide o ďalší krok deeskalácie nervozity okolo obchodnej vojny, čo rázne znižuje riziko hlbokej recesie Spojených štátov pri normalizácii obchodnej výmeny medzi oboma najväčšími svetovými ekonomikami. Index S&P 500 narástol z aprílových miním už o vyše 20 percent a index technologických akcií Nasdaq Composite o takmer 30 percent. Pozitívna nálada a viac racionálneho prístupu Bieleho domu ohľadne colnej politiky sa pretavili aj do rastu európskych akcií, kde bluechipsový index Stoxx 50 narástol z aprílových miním o takmer 20 percent a pohybuje sa tesne pod historickými maximami, pričom nemecký index DAX historické maximá v tomto týždni niekoľkokrát prepísal.
Dlhopisové trhy
Deeskalácia napätia okolo obchodnej vojny s viac konštruktívnou atmosférou na trhoch znamenala odraz výnosov na dlhopisových trhoch. Jednak klesala averzia voči riziku, jednak sa do istej miery zlepšujú projekcie globálneho ekonomického rastu oproti situácii z úvodu apríla (hoci sú stále horšie ako na prelome rokov). Rast dlhopisových výnosov bol však limitovaný zverejnením viacerých inflačných dát z oboch brehov Atlantiku, ktorý hovorí o zvoľňovaní tempa rastu cien. Desaťročný americký výnos sa posunul nahor na týždennej báze rádovo o 10 bázických bodov, keď zatváral tesne pod 4,5 percenta. Desaťročný nemecký výnos kopíroval tento pohyb, keď sa snažil udomácniť na 2,6 percenta.
Komoditné trhy
Ropa zaknihovala druhý rastový týždeň za sebou, keď si pripísala vyše dvojpercentné zisky. Severoamerický benchmark WTI končil obchodovanie nad 62 dolármi a severomorská zmes Brent nad 65 dolármi. Komodita sa z najnižších úrovní od začiatku roka 2021 odrazila miestami o vyše 10 percent. Ide o reakciu na colné prímerie medzi Spojenými štátmi a Čínou, kde sa obe krajiny po rokovaniach na neutrálnej švajčiarskej pôde dohodli na 90-dňovej perióde zníženia vzájomných dovozných ciel o 115 percent. Znamená to ďalší krok deeskalácie nervozity okolo obchodnej vojny, čo rázne znižuje riziko hlbokej recesie Spojených štátov pri normalizácii obchodnej výmeny medzi oboma najväčšími svetovými ekonomikami. Predpoklady viac racionálnej a menej (seba)deštrukčnej colnej politiky Bieleho domu zlepšujú prospekty rastu dopytu po rope. Zisky komodity v uplynulých dňoch však boli brzdené rastom komerčných zásob amerických ropných produktov, ako aj rastom nádeje z uzavretia americko-iránskej jadrovej dohody po poznámkach amerického prezidenta Donalda Trumpa o pozitívnom priebehu rokovaní medzi oboma stranami. Prípadné zrušenie amerických sankcií na iránsku ropu by mohlo vyústiť do zvýšenia globálnej ponuky komodity o 300- až 400-tisíc barelov denne. Okrem toho ropu by mohla s rezervou pod 70-dolárovou métou udržať aj dynamicky rastúca produkcia kartelu OPEC+, ktorá by už od júna mala stúpnuť o vyše 400-tisíc barelov.
Určitý pokles neistoty a nervozity okolo obchodnej vojny, keď Spojené štáty systematicky ustupujú od agresívneho prístupu k colnej politike a avizujú pokrok v obchodných rokovaniach s viacerými štátmi, znamenal zlepšovanie sentimentu na finančných trhoch s poklesom dopytu po bezpečných prístavoch. To sa pretavilo do takmer štvorpercentného poklesu cien zlata, ktoré končilo týždeň v okolí úrovne 3 200 dolárov.
Devízové trhy
Graduálne roztápanie sa obchodnej vojny, keď Biely dom de facto vyvesil bielu vlajku ohľadne agresívneho prístupu v colnej politike najmä pod tlakom dlhopisových trhov a rizika hlbokej recesie, znamenalo pozvoľné posilňovanie dolára. Vzájomný výmenný kurz EUR/USD sa stabilizoval pod 112 dolárovými centmi, keď nastáva opatrná obnova dôvery v americkú hospodársku politiku pri súčasnom zlepšení prospektov americkej ekonomiky (a poklese pravdepodobnosti recesie). To znižuje aj očakávaný počet „cutov“ Fedu do konca roka na dva, pričom ešte začiatkom mája derivátový trh kalkuloval so štyrmi 25-bodovými zníženiami základných úrokov.