Graf týždňa: Kapacita spracovania ropy narastie najrýchlejšie od konca 70. rokov minulého storočia
Kým v roku 2021 globálna rafinančná kapacita klesla v dôsledku koronašoku spolu s dlhšie pôsobiacim efektom zelenej hospodárskej politiky Západu prvýkrát za viac ako tri dekády, v súčasnosti nastáva obrat. Pokračovanie rastu dopytu po rope vytvára aj tlak na rast kapacity jej spracovania. V tomto a budúcom roku by tak malo prísť podľa RBC Capital Markets k najväčšiemu nárastu kapacity spracovania ropy od roku 1977!
Ekonomické protivetry späté s koronavírusom, ktoré vyústili do pádu dopytu po rope, viedli k tomu, že mnohé projekty nových rafinérií v rozvíjajúcom sa svete boli v nedávnom období pozdržané. Okrem toho špeciálne na Západe prichádzalo k sprísňovaniu environmentálnych noriem, čím sa stali mnohé rafinérie nekonkurencieschopné voči Ázii a počas komplikovaného koronaobdobia boli zatvárané. Špeciálne, keď tvorcovia hospodárskej politiky tvrdošijne presadzovali zelenú energetickú politiku so signalizovaným odklonom od fosílnych zdrojov. Tento mix faktorov vyústil do poklesu rafinančnej kapacity v roku 2021 prvýkrát za vyše 30 rokov.
Graf 1: Historická a očakávaná zmena rafinančnej kapacity vo svete
Koronašok však pomerne rýchlo odznel, dopyt po rope sa svižne obnovil a dnes sa pohybuje už na nových historických maximách, pričom nič nenaznačuje, že by mal v tomto smere nastať obrat. Pokles rafinančnej kapacity medzičasom znamenal vytvorenie úzkeho hrdla v spracovaní ropy, kde dopyt po ropných derivátoch nestíhal ponuke. Výsledkom bol rast crack spreadov, teda rozdielov medzi cenou ropy a príslušných spracovaných ropných produktov na rekordné úrovne – miestami 3- až 4-násobku štandardných dlhodobých úrovní. To znamená, že ceny benzínu či nafty rástli výrazne rýchlejšie ako ceny ropy, čo prispievalo k inflačným tlakom.
Mimoriadne vysoké rafinérske marže (napriek tomu, že medzičasom poklesli, stále sú rádovo na úrovni dvojnásobku dlhodobého priemeru z obdobia 2000 – 2020) a perspektíva pokračovania silného dopytu po ropných produktoch, najmä v rozvíjajúcich sa krajinách, bez ohľadu na krajne nelogické zelené tlaky Západu, pochopiteľne, motivovali spracovateľov ropy k rozširovaniu kapacity spracovania ropy. Tento rok by sa mala zvýšiť podľa RBC Capital Markets o 1,5 milióna barelov dennej produkcie a budúci rok dokonca o 2,4 milióna barelov, čo predstavuje najväčšie dvojročné zvýšenie za ostatných 45 rokov.
Graf 2: Rafinérske marže sa pohybujú vysoko nad dlhodobým priemerom, čo signalizuje nedostatočnú kapacitu spracovania ropy
Nasledujúce články
Staňte sa členom MAGNUS klubu
Investíciou do fondov okamžite získavate aj MAGNUS bony vo výške 50 % inkasovaného poplatku a môžete si tak užívať mnohé benefity.
Viac informácií