Podporujeme | J&T BANKA
Navigácia

Podporujeme

Túžime po tom, aby čo najviac ľudí na Slovensku bolo úspešných a bohatých. Uvedomujeme si, že my sami môžeme rásť len vtedy, keď bude bohatnúť celá spoločnosť.

Chceme inšpirovať k úspechom. A podeliť sa s touto krajinou o vlastný úspech. Dlhodobo a systematicky podporujeme slovenské umenie a jeho vrcholové inštitúcie, akou je Slovenská národná galéria. Veríme v hodnoty dobrovoľníctva a aj touto formou prinášame úžitok spoločnosti, v ktorej spolu žijeme.

Vieme, že budúcnosť našej ekonomiky leží aj v startupoch, inovatívnych mladých firmách, ktoré prinášajú vysokú pridanú hodnotu a menia náš svet. Podporujeme študentov vysokých škôl a študentské organizácie, pretože sme presvedčení, že jednou z najdôležitejších hodnôt je vzdelanie.

Aktívne sa zaujímame o rast bohatstva krajiny do budúcnosti. Podporujeme talenty, favorizujeme nápady, ukazujeme vzory. Pomáhame tým, ktorí chcú.

Snažíme sa napĺňať víziu bohatého Slovenska.

Umenie

Dlhodobo podporujeme svet umenia. Pomáhame elitným projektom, ktoré môžu Slovensko zvýrazniť na kultúrnej mape sveta.

Výstavy, predstavenia a prehliadky

chorea

Chorea

Chorea je festival, ktorý na Slovensko priniesol hviezdy svetového baletu. Po prvom ročníku zavítal v roku 2018 okrem Bratislavy aj do Košíc. Po prvý raz sa tak na Slovensku predviedli zoskupenia, ako National Ballet of Canada, Balletto di Milano či Portugalský národný balet – Compania National de Bailando.

Okrem nich na festivale nechýbala ani špička slovenského baletu a umeleckým garantom projektu bol známy choreograf Ján Ďurovčík. Ako generálny partner sme radi, že sme stáli pri zrode tohto v našich končinách unikátneho festivalu a veríme, že budeme aj naďalej pokračovať v približovaní svetového tanečného umenia divákom na Slovensku.

Daphne Guinness

Daphne Guinness

Pradedko Daphne Guinness bol zakladateľom jedného z najznámejších írskych pivovarov Guinness. Samotnej Daphne však podnikanie až tak neučarovalo, odmalička mala bližšie k umeleckým kruhom. Ovplyvnil ju priekopník surrealizmu, maliar Salvádor Dalí, ktorý bol jej susedom neďaleko Barcelony. Daphne tiež pravidelne navštevovala večierky v newyorskom klube Studio 54, kde sa stretávala manhattanská smotánka.

Výstavu tejto výnimočnej umelkyne, milovníčky módy, zberateľky a hudobníčky s názvom QUEEN OF THE NIGHT si mohli diváci vychutnať v budove Mirbachovnho paláca v priestoroch Galérie mesta Bratislavy. Výstava bola pripravená na mieru a podľa požiadaviek Daphne. Expozícia bola mozaikou zloženou z diel, na ktorých autorka spolupracovala s elitou svetovej fotografie ako Nick Knight, David LaChapelle, Indrani či Luca Pizzaroni. Koncipovaná je do siedmich celkov, každý z nich prezentoval iný pohľad na Daphne. Vizuálne a zvukové vnemy sprevádzajú návštevníka celou érou jej života. Interiér výstavy kompletne zatemnili, aby diela dokonale vynikli.

Robert Wilson

Režisér, scénograf, dizajnér, maliar a sochár v jednej osobe - Američan Robert Wilson je najvýznamenjší súčasný avant-gardný divadelný umelec. Jeho diela posúvajú možnosti klasického divadla dopredu a je známy tiež svojou spoluprácou nielen s velikánmi súčasného umenia, ale aj s popovými ikonami ako sú napríklad Lou Reed, Brad Pitt alebo Lady Gaga.

Jeho výstava s názvom „ROBERT WILSON VIDEOPORTRAITS" predstavila ikonické videoportréty známych osobností spoločenského a kultúrneho života. Svojím multimediálnym stvárnením priniesla koncept, aký slovenská umelecká scéna dovtedy nezažila, a zaradila sa k vrcholom kultúrnej sezóny na Slovensku v roku 2013. Bratislava sa tak začlenila medzi niekoľko svetových metropol, kde bolo možnéi na vlastné oči vidieť toto špičkové súčasné umenie. V roku 2014 sa na naše pozvanie prišiel návštevníkom Slovenského národného divadla predstaviť so svojou dekonštrukciou vlastnej tvorby sám Robert Wilson.

 

La Chapelle

David LaChapelle

Výstava fenomenálneho amerického fotografa Davida LaChapella pod názvom „LOST AND FOUND" sa v roku 2011 stala kultúrnou udalosťou roka na Slovensku a informovali o nej aj zahraničné médiá.

Spolu 32 veľkoformátových fotografií, ktoré boli súčasťou samostatných kolekcií alebo reprezentovali ukážky LaChapellovej tvorby z poslednej dekády, zaujalo počas dvoch mesiacov až 17 595 návštevníkov z radov širokej aj odbornej verejnosti. Výstavu v našom hlavnom meste si nedal ujsť ani samotný autor.

 

Prezentácie diel ďalších umelcov, ktoré sme podporili:

V priebehu posledných rokov sme podporili viacero umeleckých prezentácií domácich či zahraničných umelcov, medzi ktorých patria: Alfons Mucha, Vivienne Westwood, Jean Paul Gaultier, Kurt Stallaert, Rancinan, René & Radka, František Drtikol, Tóno Stano, Jaroslav Róna a jeho dvorný fotograf, Vladimír Židlický, Bořek Šípek, Peter Župnik, Robert Vaňo, Igor Piačka, Petr Nikl, Ján Zrzavý.

Podujatia

Podujatia

Partner Ceny Oskára Čepana

Cena Oskára Čepana je prestížna umelecká súťaž určená vizuálnym umelcom so slovenským štátnym občianstvom a vo veku do 35 rokov. Podmienkou účasti na súťaži je ukončené vysokoškolské štúdium. Každoročne ju vyhlasuje Nadácia - Centrum súčasného umenia.

Projekt bol na Slovensku založený v roku 1996 z iniciatívy Wendy W. Luers, zakladateľky a riaditeľky americkej nadácie Foundation for a Civil Society, ako paralela k českej Cene Jindřicha Chalupeckého.

Od roku 2001 je súťaž známa pod aktuálnym názvom Cena Oskára Čepana, odkazujúcim na meno je k menu slovenského teoretika umenia, ktorý svojimi početnými štúdiami o výtvarnom umení výrazne zasiahol do slovenského výtvarného diania a jeho teórie.

Od roku 2002 je cena súčasťou medzinárodného networku príbuzných súťaží organizovaných v strednej a vo východnej Európe Young Visual Artists Awards.

Cena Jindřicha Chalupeckého

Generálny partner Ceny Jindřicha Chalupeckého

V Česku sme generálnym partnerom Ceny Jindřicha Chalupeckého, ktorá pomáha objaviť kvalitných mladých umelcov a zviditeľniť ich prácu. Umeleckú cenu, založenú z iniciatívy Václava Havla, básnika a výtvarníka Jiřího Kolářa a maliara Theodora Pištěka, udeľujú súčasným umelcom do 35 rokov. Za obdobie existencie svojej existenie tejto súťaže získalo cenu množstvo umelcov, ktorých mená sa dnes skloňujú aj v medzinárodnom kontexte.

Jubilejný 25. ročník zaznamenal historicky najväčšiu účasť, porota volila z 83 prihlásených. Medzi piatimi finalistami sú tvorcovia zaoberajúci sa konceptuálnou tvorbou, autori fotografií, videí a inštalácií. Až do vyhlásenia ceny v novembri tohto roku budú umelci predstavovať svoju tvorbu a 20. novembra 2014 sa budú uchádzať o vôbec prvú hmotnú Cenu Jindřicha Chalupeckého, ktorá vzíde z dielne jedného z popredných českých dizajnových štúdií.

Ďalšie podujatia, ktoré sme podporili:

  • aukcie umenia White & Weiss
  • aukcie mincí Macho & Chlapovič

Inštitúcie

Slovenské centrum dizajnu

Slovenské centrum dizajnu

Slovenské centrum dizajnu (SCD) skúma a sprístupňuje predmety kultúrnej hodnoty z oblasti dizajnu, úžitkového umenia a architektúry a súvisiacich disciplín prostredníctvom Slovenského múzea dizajnu.  J&T BANKA ako generálny partner prináša odborníkom z SCD otvorenejšie možnosti venovať sa výskumu a vývojovej práci.

SCD tiež od roku 1993 organizuje prestížnu Národnú cenu za dizajn. Cena je najvyššou formou ocenenia v tejto oblasti tvorivej činnosti na Slovensku. 

Institucie

Slovenská národná galéria

V roku 2013 sme zaviedli voľný vstup do Slovenskej národnej galérie pre všetkých našich klientov. Spolu s komentovanými prednáškami a workshopmi predstavovala naša spolupráca so SNG súčasť nadštandardnej starostlivosti, ktorú ako privátna banka poskytujeme.

V roku 2014 sme spoluprácu prehĺbili a preplatili sme vstupenku každému návštevníkovi SNG. Výsledkom bolo dramatické zvýšenie návštevnosti a to nás podnietilo ísť ešte o krok ďalej. V roku 2015, okrem voľného vstupu pre každého návštevníka, zdvojnásobíme sumu, ktorú nechajú návštevníci ako dobrovoľné vstupné. Spoločne tak pomôžeme umeniu na Slovensku.

Okrem výstav pripravuje SNG množstvo kultúrnych a vzdelávacích programov, ktoré okrem sprostredkovania umenia rozširujú záber vizuálneho umenia a umožnia vnímať výtvarné umenie aj inými cestami. Návšteva národnej galérie je jedným z iniciačných rituálov, ktoré diváka vovedú do sveta súčasného aj klasického umenia.

Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum

Reprezentatívnu neorenesančnú stavbu pražského Rudolfína, veľkoryso projektovanú ako koncertná sieň a galéria, postavili v roku 1884 architekti Národného divadla Josef Zítek a Josef Schulz. V rokoch 1989-1992 prešla zásadnou rekonštrukciou, ktorá navrátila pôvodný význam a poslanie severnému, teda výstavnému krídlu budovy.

Galéria začala činnosť v obnovených priestoroch 1. januára 1994. Programovo sa venuje súčasnému výtvarnému umeniu s občasnými obzretiami do minulosti. Výlučná orientácia na výstavy (galéria nemá vlastné zbierky) a spolupráca v medzinárodnom kontexte formuje Galériu Rudolfínum do podoby otvoreného komunikačného priestoru. J&T BANKA sa v pozícii hlavného partnera podieľala na viacerých výstavách a od roku 2014 sme generálnym partnerom galérie.

Ďalšie inštitúcie, s ktorými spolupracujeme:

Okrem vyššie spomínaných inštitúcii sme podporili tiež Roman Fecik Gallery, Polansky Galery, River Gallery, Galéria mesta Bratislavy, Dům umění v Ostravě, Pavleye Art and Culture.

Startupy

Startupy

Veríme, že startupy, inovatívne podnikateľské nápady, ktoré hľadajú fungujúci business model, predstavujú budúcnosť slovenskej ekonomiky. Sme presvedčení, že talentov s potenciálom je u nás viac, ako startupistov, ktorí sú aktívni na slovenskej scéne. Preto hľadáme možnosti, ako mladých perspektívnych podnikateľov podporiť či už materiálne alebo odovzdávaním know-how.

Fond J&T Ventures

J&T Ventures je jediný privátny startupový fond na Slovensku. Pre startupistov predstavuje možnosť financovania ich podnikateľského projektu. Našim klientom ponúka investície do startupov s cieľom získať podiel v začínajúcich perspektívnych firmách a následne ho so ziskom predať.

Vzdelávanie

AIESEC

aisec

AIESEC je najväčšia medzinárodná študentmi riadená organizácia na svete. Rozvíja líderský potenciál u mladých ľudí, vedie ich k zodpovednému podnikaniu a k rozvoju osobnosti prostredníctvom stáží a programov. S AIESEC Slovensko sme dlhodobo spolupracovali v oblasti HR projektov, marketingu a startupov, zúčastňovali sme sa tiež na konferenciách a na prednáškach na vysokých školách.

AIESEC je najväčšia medzinárodná študentmi riadená organizácia na svete. Rozvíja líderský potenciál u mladých ľudí, vedie ich k zodpovednému podnikaniu a rozvoju osobnosti prostredníctvom stáží a programov. S AIESEC Slovensko sme dlhodobo spolupracovali v oblasti HR projektov, marketingu a startupov, zúčastňovali sme sa tiež na konferenciách a na prednáškach na vysokých školách.

Global Management Challenge

GMC

Sme hlavným partnerom prestížnej medzinárodnej súťaže simulovaného riadenia firiem Global Management Challenge, v ktorej majú tímy študentov k dispozícii vlastnú fiktívnu spoločnosť. Za túto firmu počas súťaže zodpovedajú a svojimi rozhodnutiami ovplyvňujú jej priebeh. To ich posúva do ďalších kôl.

Odborníci z radov zamestnancov J&T BANKY pôsobia ako mentori. Študentom sú počas celej súťaže k dispozícii a poskytujú im objektívne analýzy a rady.

Tímy pod naším patronátom bývajú zastúpené v národnom finále a dvakrát sa náš tím prebojoval do absolútnej špičky, do svetového finále, kde v ročníku 2013/2014 obsadil 3. miesto.

 

 

Inšpirujeme

GMC

Študentská osobnosť roka

Súťaž Študentská osobnosť Slovenska oceňuje každoročne úspešných študentov a mladých vedcov vo svojich oblastiach. J&T BANKA je hrdým partnerom kategórie ekonómia. Nominácie posudzujú garanti podujatia, ktorými sú uznávaní odborníci v každej ocenenej oblasti. Cieľom súťaže je vyzdvihnúť mladé osobnosti na slovenských vysokých školách a predstaviť širokej verejnosti ich talent, cieľavedomosť a úspešnosť.

Pomáhame dobrým nápadom a myšlienkam uchytiť sa. Prostredníctvom portálu JET.sk otvárame ekonomické témy, ktoré nie vždy dostanú priestor v médiách. Naši analytici a traderi s vami diskutujú na sociálnej sieti Twitter a každému, kto má záujem, ponúkajú bezkonkurenčný pohľad priamo do kuchyne finančných trhov.

Podporovali sme slovenskú časť medzinárodného podujatia Creative Mornings, v rámci ktorého sa v svetových mestách s mesačnou periodicitou uskutočňujú prednášky s voľným vstupom a chutnými raňajkami zadarmo. Každý mesiac sa nesie v znamení inej témy, rovnakej pre všetky mestá.

Hosťami prednášok bývajú ľudia, ktorí majú reálne výsledky z praxe a vo svojej oblasti dosiahli inšpiratívny úspech. Prednášajúci sú ľudsky aj profesionálne hodní obdivu, ale napriek tomu sa svojim aktivitám venujú mimo zraku väčšiny médií. Podujatie Creative Mornings Bratislava je určené pre lokálnu kreatívnu komunitu a pre mladých ľudí, ktorí hľadajú inšpiráciu.

Mladý inovatívny podnikateľ

mlady inovativny podnikatel

V role generálneho partnera sme už viackrát podporili projekt s názvom Mladý inovatívny podnikateľ, ktorý sa koná od roku 2006. Ide o národnú súťaž pre mladých podnikateľov, ktorí vo svojej firme uplatňujú inovatívne postupy. Cieľom súťaže je podporenie chute mladých ľudí do podnikania na Slovensku, ale tiež podpora kreativity a uplatňovania nových, progresívnych postupov a technológií.

Mladý inovatívny podnikateľ je súčasťou celosvetovej súťaže Creative Young Entrepreneur Award, ktorú organizuje Junior Chamber International, jedna z najväčších organizácií pre mladých podnikateľov na svete. Pôsobí vo viac ako 120 krajinách a má vyše 200 členov. V rámci projektu udeľujeme tiež Cenu J&T BANKY za ekonómiu.

Dobrovoľníctvo

Dobrovoľníctvo

Ako jedna z najúspešnejších a najdynamickejšie rastúcich bánk na Slovensku cítime zodpovednosť voči komunite. Našich zamestnancov podporujeme a motivujeme v ich dobrovoľníckych aktivitách.

Práca pre spoločnosť pre nás nepredstavuje povinnosť, ale novú výzvu a skúsenosť. Naša pomoc smeruje primárne do oblastí, ktoré dlhodobo podporujeme, ako je práca so znevýhodnenými občanmi, s ohrozenými deťmi či priama fyzická pomoc pre rôzne umelecké inštitúcie.

V konečnom dôsledku sú naše aktivity vždy ovplyvňované potrebami samotnej komunity, v ktorej pôsobíme. V J&T BANKE veríme, že nestačí peniaze jednoducho „dávať na charitu", ale že existuje viacero spôsobov ako sa podeliť o vlastný úspech.

Práca pre spoločné dobro je hodnota, ktorú chceme aj naďalej rozvíjať.

Šport

Tenis

Tenis

Slovenské tenistky a tenisti mali vo svete vždy zvučné meno. Investíciu do tenisu tak nevnímame len ako podporu športu, ale aj ako propagáciu Slovenska. Sme partnerom slovenskej tenisovej ženskej aj mužskej reprezentácie. Podporujeme tiež mladú, nádejnú tenistku Janu Čepelovú, ktorá sa počas svojej kariéry už dokázala dostať aj do päťdesiatky rebríčku WTA. Pomáhame tiež rozvoju talentov v mládežníckych tímoch NTC. 

Konské pólo

Konské pólo

Konské pólo je krásny šport, v ktorom sa snúbia rýchlosť, adrenalín a láska k zvieratám. Pri tejto hre hrajú proti sebe dve štvorčlenné družstvá na koňoch. Každé z nich sa snaží dostať palicami loptičku do súperovej brány. J&T BANKA je už od roku 2008 partnerom exkluzívneho turnaja Polo&Charity Slovakia Open. Na turnaji každý rok bojuje o úspech aj tím J&T BANKY.

J&T Sport Team

Plavání

J&T Sport Team od roku 2001 podporuje slovenských športovcov z menej atraktívnych športových odvetví. Od roku 2006 sa združenie vyprofilovalo do cielenej podpory plávania a triatlonu. J&T Sport Team tvorí jadro slovenskej seniorskej reprezentácie v plávaní a v triatlone a zameriava sa najmä na vyhľadávanie mladých talentov. Od roku 2008 pripravuje združenie zdravotne postihnutých plavcov na medzinárodnej úrovni.

Členovia tímu sa pravidelne umiestňujú na popredných miestach prestížnych medzinárodných súťaží, ako sú majstrovstvá Slovenska, majstrovstvá Európy, paraolympijské hry alebo svetový pohár v plávaní a európsky pohár či majstrovstvá Slovenska v triatlone.

Na olympijských hrách v Londýne v roku 2012 reprezentovali Slovensko až štyria členovia tímu, čím sa J&T Sport Team stal absolútne najúspešnejším plaveckým klubom na Slovensku. Táto dominancia sa potvrdila aj v ankete Plavec roku 2012, kde vyhral Tomáš Klobučník a Richard Nagy obsadil druhé miesto. Na treťom mieste medzi ženami skončila Katarína Listopadová.

Nadácia J&T

Nadácia J&T

Nadácia J&T

Otvorene sa hlásime k spoločenskej zodpovednosti, ktorú považujeme za podstatnú súčasť našej firemnej kultúry.

V oblasti filantropie svoje aktivity smerujeme prostredníctvom Nadačného fondu J&T a Nadácie J&T najmä na ochranu ohrozených detí a na podporu sociálne slabých a hendikepovaných spoluobčanov.

Ponúkame pomocnú ruku tým, ktorí o ňu stoja a sami sa snažia riešiť svoju situáciu.

Viac informácií