Spravodajstvo 12.07.2021 J&T BANKA

Magazín MAGNUS tentoraz o priateľstve

Jubilejné dvadsiate vydanie magazínu Magnus je venované téme priateľstva. Priateľstvo je totiž jeden z najcennejších darov života.

„Nestačí kamarátov len mať, musíte kamarátom aj byť. Investovať do vzťahu, zaujímať sa, starať sa oň, obetovať svoj komfort, zdvihnúť telefón a zavolať. Ale kamarátstvo toho stále veľa prináša,“ vyzdvihuje v editoriáli dôležitosť priateľstva zakladateľ agentúry Yinachi Robert Peňažka. Výskum realizovaný na Lekárskej fakulte Harvardovej univerzity napríklad ukázal, že mať kamarátov má väčší vplyv na spokojnosť ako peniaze a spoločenský status.

S témou priateľstva úzko súvisia aj fotografie na obálke od Juhoafričana Daniela Naudého, ktorý fotí psie plemeno africanis. To sa vyvinulo zo psov, ktoré sú zachytené už na staroegyptských nástenných maľbách. Dnes na ne narazíte vo vidieckych oblastiach južnej Afriky, kde si ich miestni obyvatelia cenia pre ich odolnosť, inteligenciu, vernosť a lovecké schopnosti.

Celé číslo magazínu je i tentoraz prešpikované mimoriadne kvalitnými textami a fotoesejami. Psychiater a neurovedec Jiří Horáček vám vysvetlí, že človek je schopný udržať v hlave asi dvesto kontaktov, teda dvesto ľudí, ktorých osobne pozná. A priemerne dvesto ľudí si vraj zaznamenáva aj do telefónu.

Psychiater a neurovedec Jiří Horáček

Mnoho podôb priateľstva

Na tému priateľstvo sa pozrieme aj z pohľadu filozofie a vedy, nazrieme na fungovanie elitnej ženskej bojovej jednotky či rodiny, ktorá sa stala priekopníkom v prechodnej pestúnskej starostlivosti u nás.

Za prečítanie určite stojí aj osobná spomienka režiséra Mateja Mináča na neobyčajný vzťah s legendárnym Nicholasom Wintonom, ktorého sláva nikdy nezaujímala. Rytiersky titul využil napríklad pri rezervácii miesta v reštaurácii, ale inak považoval medaily za zbytočné. Ibaže by si ich pripnul na pyžamo a pyšne sa s nimi prechádzal doma pred manželkou.

„Vďaka našim filmom sa sir Nicholas Winton stal priateľom desaťitisícok mladých lidí, ktorí ho považovali za jedného z nich. Obdivujú jeho rebelskú povahu, vynachádzavosť, vtip a múdrosť. Je pre nich príkladom toho, ako nepodliehať ranám osudu. Keď on dokázal na začiatku vojny zachrániť toľko detských životov, čo všetko sa dá dosiahnuť v mierových časoch,“ píše Matej Mináč.

sir Nicholas Winton

A ešte niečo navyše

Nechýba ani tradičný J&T Servis, ktorý sa venuje súčasnému umeniu a dizajnu, a M-indexy, kde sa od Petra Sklenára dozviete napríklad, ktoré auto je najlepšie na svete.

 

Upozornenie

Uvedené informácie predstavujú názor J&T Banky, a. s., ktorý vychádza z aktuálne dostupných informácií v čase jeho zhotovenia k uvedenému dňu. Tieto informácie nepredstavujú ponuku, investičné poradenstvo, investičné odporúčanie na nákup či predaj akýchkoľvek investičných nástrojov ani analýzu investičných príležitostí. Uvedené prognózy nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. J&T Banka, a. s., nenesie žiadnu zodpovednosť, ktorá by mohla vzniknúť v dôsledku použitia informácií uvedených v tomto materiáli. O prípadnej vhodnosti investičných nástrojov sa poraďte so svojím bankárom, investičným sprostredkovateľom alebo jeho zástupcom.


Zdieľať na sociálnych sieťach:

Nasledujúce články