Navigácia

Cenu Oskára Čepana získali Barbora Zentková a Julia Gryboś

Laureátkami prestížneho ocenenia v oblasti vizuálneho umenia Cena Oskára Čepana sa stali Barbora Zentková a Julia Gryboś. Hlavnú cenu vyhlásila porota v sobotu 19. novembra na slávnostnom ceremoniáli v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Už po piatykrát podporila Cenu Oskára Čepana J&T Banka.

21 november 2016

Ocenenie je jedným z mnohých projektov J&T Banky v oblasti podpory umenia. Okrem Slovenskej národnej galérie je banka partnerom niekoľkých kultúrnych inštitúcií, umenie sprostredkúva bližšie k verejnosti a pomáha mladým umelcom pri ich tvorbe.

V spolupráci s VŠVU sme vyhlásili už tretí ročník projektu Inkubátory pre mladých umelcov. Opäť bezplatne poskytneme niekoľkým absolventom a doktorandom VŠVU na celý rok ateliér, v ktorom môžu tvoriť,“ hovorí riaditeľka J&T Banky Anna Macaláková. Cenu Oskára Čepana banka vníma ako ukazovateľa potenciálu umelcov. „Finalisti a laureáti ocenenia patria dlhodobo k najvýraznejším predstaviteľom súčasného slovenského umenia,“ dodáva Anna Macaláková.

Víťazkami 21. ročníka COČ sa stali Barbora Zentková a Julia Gryboś. „Medzinárodná porota tento rok nemala pri rozhodovaní ľahkú úlohu, no Barbora a Julia zaujali svojim sviežim prístupom k využívaniu celého radu rôznych médií,“ hovorí Christian Potiron, riaditeľ Nadácie – Centrum súčasného umenia, ktorá ocenenie vyhlasuje. Víťazky okrem pobytu v New Yorku získali finančnú odmenu vo výške 2 600 eur a možnosť následne zviditeľniť svoju tvorbu formou výstavy alebo inej verejnej prezentácie.

Cena Oskára Čepana bola založená v roku 1996, patrí do siete prestížnych súťaží YVAA a je určená slovenským vizuálnym umelcom vo veku do 40 rokov. Špeciálne pre túto príležitosť vytvorili jej štyria finalisti úplne nové diela, ich výstava v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici trvá do nedele 4. decembra.