Navigácia

Obzrite sa za tvarmi minulosti s J&T Bankou

Podporovateľ umenia J&T Banka Vás pozýva na prehliadku najlepšieho produktového dizajnu z ČSSR a NDR z rokov šesťdesiatych a sedemdesiatych. Nová výstava Slovenského múzea dizajnu Farebná šeď objavuje nepoznané, odstraňuje predsudky a ponúka súťaž dizajnu medzi dvomi socialistickými krajinami, v ktorých sa napriek šedivej politickej situácii tvoril farebný dizajn.

30 september 2016

Slovenské múzeum dizajnu pripravilo výstavu v spolupráci s niekoľkými nemeckými inštitúciami, medzi nimi napríklad aj s Múzeom európskej kultúry v Berlíne. Priestory Slovenského centra dizajnu v Hurbanových kasárňach v Bratislave budú od zajtra hostiť kvalitný produktový dizajn s profilmi dizajnérov, bez zbytočnej nostalgie či politizácie. „Partnerstvo tejto unikátnej výstavy je pre nás prirodzené, už roky podporujeme umenie a približujeme ho širokej verejnosti. Farebná šeď príjemne reflektuje dizajnové trendy spred 40 rokov, takmer každý z nás v nej nájde úžitkové predmety, ktoré si pamätá z detstva,“ hovorí Anna Macaláková, riaditeľka J&T Banky. Spoluprácu vníma pozitívne aj hlavný kurátor výstavy Maroš Schmidt: „Podpora dizajnu a jeho výskumu je v súčasnosti kľúčová. Ak nepoznáme svoju históriu tvarovania, nedokážeme realizovať svoje svetové predstavy. Dizajn je najlepší nástroj na prezentáciu Slovenska v zahraničí, pretože sa vďaka estetike a funkčnosti dostane medzi všetkých ľudí.

V kurátorskom výbere zo Slovenska a Nemecka si návštevníci budú môcť pozrieť hračky, módu, sklo, keramiku, domáce elektrospotrebiče, svietidlá, stoličky či dokonca motorové vozidlá. Výstavu obohatí aj dioráma kuchyne a obývacej miestnosti spolu so všetkými bežnými vecami v domácnosti 70. rokov. „Výstava má multimediálny charakter, návštevníci sa môžu hrať s písmenkovou polievkou, spúšťať dobové zvukové stopy či zúčastniť sa na zbieraní konkrétnych predmetov,“ dodáva Maroš Schmidt.

Farebná šeď otvorí svoje brány v sobotu 1. októbra o 16.00 h prehliadkou dobových vozidiel a hudobným programom a potrvá až do 28. 2. 2017. Návštevníci si ju môžu pozrieť v Podkroví Slovenského múzea dizajnu v Hurbanových kasárňach na Kollárovom námestí 10 v Bratislave denne okrem pondelka od 13.00 do 18.00 h.