Navigácia

Svet má už vyše 15 miliónov dolárových milionárov

Počet dolárových milionárov vo svete prepisoval v minulom roku rekordy, pričom ázijský región ich má prvýkrát v histórii viac ako severoamerický. Ich majetok je takisto najvyšší v histórii, k čomu najviac prispel rast bohatstva čínskych a japonských boháčov. Vyplýva to z World Wealth Reportu 2016 konzultačnej spoločnosti Capgemini.

14 júl 2016

V roku 2015 narástol medziročne celosvetový počet osôb s investovateľným majetkom aspoň jeden milión dolárov o 4,9 percenta a dosiahol historický rekord 15,4 milióna. Oproti roku 2014 sa zvýšilo ich bohatstvo o 4,0 percenta na rekordnú úroveň 58,7 bilióna dolárov.

Ťahúňom rastu počtu dolárových milionárov ako aj ich majetku bol ázijsko-pacifický región, predovšetkým Čína a Japonsko. Stál za tým rast akciových trhov v týchto krajinách, pričom v Číne sa darilo aj realitnému trhu napriek spomaľovaniu rastu lokálnej ekonomiky. Výsledkom bolo, že ázijsko-pacifická oblasť v minulom roku prvýkrát predstihla Severnú Ameriku ako dlhodobú jednotku v počte dolárových milionárov a tiež vo veľkosti ich bohatstva.

Počet dolárových milionárov v Ázii rástol v minulom roku 9,4-percentným medziročným tempom a dosiahol počet 5,1 milióna osôb. Ich majetok sa zvýšil o takmer 10 percent na 17,4 bilióna dolárov. Severoamerický región rástol v oboch ukazovateľoch pomalšie, keď akciové trhy v USA aj v Kanade končili minulý rok v červených číslach. Počet dolárových milionárov v týchto krajinách sa tak zvýšil medziročne zo 4,7 na 4,8 milióna pri raste ich majetku zo 16,2 na 16,6 bilióna dolárov. Európa si uchovala tretiu priečku ako v počte dolárových milionárov, ktorý sa zvýšil medziročne o 4,8 percenta na 4,2 milióna, tak aj vo veľkosti ich bohatstva, ktoré narástlo z 13,0 na 13,6 bilióna dolárov. Naopak, počet ľudí s investovateľným majetkom aspoň jeden milión dolárov klesol v Latinskej Amerike ako aj v Afrike pri stagnácii na Blízkom Východe.

Report očakáva, že do roku 2025 sa bohatstvo dolárových milionárov dostane na 106 biliónov dolárov, čo predstavuje 80-percentný nárast oproti stavu v roku 2015. Najviac k tomu prispeje rast v ázijsko-pacifickom regióne, ktorý by mal dosiahnuť vyše 140 percent. Rast počtu bohatých v Severnej Amerike by mal dosiahnuť vyše 54 percent, zatiaľ čo v Európe by mal byť zo všetkých regiónov najpomalší – približne 46 percent. Dôvodom sú skeptické vyhliadky hospodárskeho rastu.

Tabuľka 1: Počet dolárových milionárov vo svete ( v miliónoch)

graf1.jpgZdroj: World Wealth Report 2016 Capgemini

Tabuľka 2: Majetok dolárových milionárov vo svete

graf2.jpgZdroj: World Wealth Report 2016 Capgemini