Navigácia

Ikonické diela SNG na Magio pláži

Expert na investície a podporovateľ umenia J&T Banka prináša prehľad najvýznamnejších diel zo zbierok Slovenskej národnej galérie. Na tri týždne ich vystaví pre všetkých návštevníkov mestskej pláže na bratislavskom Tyršovom nábreží.

17 august 2016

J&T Banka je podporovateľom umenia už niekoľko rokov, či už formou spolupráce s galériami, podporou študentov výtvarného umenia alebo spájaním sa s rôznymi umeleckými projektmi a súťažami. Spolupráca banky so Slovenskou národnou galériou umožnila bezplatné vstupné počas uplynulých troch rokov pre galérie SNG v Bratislave a Pezinku, čím sa zvýšila ich návštevnosť takmer o sto percent.

Už od začiatku spolupráce so SNG bol náš cieľ jasný – sprístupniť umenie širokej verejnosti zrozumiteľnou formou, o tom je aj projekt Ikonické diela SNG na Magio pláži. Všetky maľby a fotografie, ktoré vystavíme, patria k slovenskému kultúrnemu dedičstvu. V jednotlivých anotáciách si návštevníci môžu prečítať aj ich históriu a dôvod zaradenia medzi ikony,“ hovorí riaditeľka J&T Banky Anna Macaláková.

12 najzásadnejších umeleckých diel zo zbierok Slovenskej národnej galérie vybrala jej riaditeľka Alexandra Kusá. Návštevníci mestskej pláže uvidia kultové kúsky
zo slovenského výtvarného umenia, ako napríklad maľbu Matka od Mikuláša Galandu, Bielikovu fotografiu August 1968 či návrhy posledných federálnych bankoviek
od Albína Brunovského. „V období, keď je naša sídelná budova v rekonštrukcii, máme o dôvod viac pripraviť zbierku ikonických diel a „priniesť“ umenie k ľudom. Efektívna forma umožní návštevníkom spoznať významných výtvarníkov, fotografov, ilustrátorov a ich dielo,“ hovorí riaditeľka SNG Alexandra Kusá.

Výstava veľkoformátových replík umeleckých diel je bezplatne prístupná verejnosti na Magio pláži od štvrtka 18. augusta do nedele 4. septembra 2016.