Navigácia

Najviac sa v roku 2015 darilo akciám, prepadákom bola ropa

Uplynulý rok prial z hlavných tried aktív najviac akciám v Európe a Japonsku vďaka zlepšovaniu sa ekonomických fundamentov, uvoľnenej menovej politike lokálnych centrálnych bánk a slabým devízovým kurzom. Aj čínske akcie končili v pluse napriek obavám z výrazného spomaľovania sa lokálnej ekonomiky. Naopak, najviac klesli ceny energií na čele s ropou, ktorá si odpísala vyše 30 percent. Išlo o reakciu na pokračovanie pretláčania sa OPECu a bridlicových ťažiarov zo Spojených štátov pri boji o trhový podiel v kombinácii so spomaľovaním čínskej ekonomiky a silnejším dolárom.

12 január 2016

AKCIOVÉ TRHY

Z najvýznamnejších akciových indexov dosiahli Európske akciové trhy v roku 2015 solídne zisky, čo bolo podporené najmä oživovaním ekonomiky EÚ a oslabením kurzu eura spolu so stimulmi ECB. To zatienilo aj nervozitu okolo Grécka. Ich rast však bol v druhej polovici roka zastavený pod tlakom obáv zo spomaľovania rastu Číny a ďalšieho poklesu cien ropy, čo negatívne vplývalo na energetický sektor. Japonské akcie takisto rástli pri zvyšovaní sa firemných ziskov, čo pramenilo aj z toho, že kurz jenu sa v predchádzajúcom období oslabil. Čínske akcie do začiatku leta rapídne o vyše 60 percent rástli, hoci ziskovosť firiem klesala pod tlakom spomaľovania hospodárskeho rastu. Nakoniec akciový trh reagoval na tento vývoj výraznou korekciou, no rok uzavrel stále s vyše deväťpercentným ziskom. Americké akcie len stagnovali a končili rok v červenej nule, keď v dôsledku protivetrov silného dolára a decelerácie rastu rozvíjajúcich sa trhov klesali tržby aj zisky firiem, pričom veľkým mínusom bol aj pokles cien ropy. Výrazné straty dosiahli akcie na rozvíjajúcich sa trhoch pre  zhoršenie ekonomických fundamentov a výrazný odlev kapitálu z nich aj pre posilňovanie dolára, keď sa index MSCI Emerging Markets oslabil o takmer 17 percent.

DLHOPISOVÉ TRHY

Vládne dlhopisy Západu si pripísali len minimálne zisky. Ceny dlhopisov krajín eurozóny tlačili nahor od začiatku roka očakávania spustenia kvantitatívneho uvoľňovania ECB. To viedlo k poklesu výnosov krátkeho konca výnosovej krivky v mnohých krajinách vrátane Slovenska pod nulu, pričom klesali aj rizikové prirážky. Vývoj v Európe zároveň ovplyvňoval aj ceny amerických dlhopisov. V neskoršom priebehu roka sa však vývoj sčasti obrátil napriek uvoľneniu menovej politiky ECB, keď väčší vplyv na trhy mali očakávania začiatku cyklu zvyšovania sadzieb v USA. To tlačilo ceny dlhopisov naopak nadol.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato kleslo už tretí rok v rade, keď stratilo vyše 10 percent a dostalo sa na takmer šesťročné minimá. V rozhodujúcej miere za tým stáli silnejší dolár, očakávania vyššieho úročenia amerických dlhopisov a absencia inflácie pre pokles cien komodít. Ropa strácala už druhý rok po sebe, keď jej ceny klesli o takmer 30 percent. V závere roka sa obchodovala pod úrovňou z krízy  na prelome rokov  2008 a 2009, za čím stojí najmä pretláčanie sa OPECu a bridlicových ťažiarov v USA o trhový podiel pri spomaľovaní sa rastu v Číne.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na devízových trhoch kraľoval v minulom roku americký dolár, ktorý sa posilnil voči väčšine hlavných svetových mien, pričom voči euru si pripísal vyše 10-percentný zisk. Dôvodom bola najmä divergencia vo vývoji menových politík FEDu a ECB spolu s ďalšími hlavnými svetovými centrálnymi bankami. Výrazne strácali aj meny rozvíjajúcich sa krajín pod tlakom odlevu z ich kapitálu pri očakávaní rastu dolárových sadzieb a zhoršovaní sa lokálnych ekonomík, ktoré trpia nadkapacitou a klesajúcimi výnosmi z investícií. Nedarilo sa ani menám krajín, ktoré sú závislé od vývozov komodít, ako ruský rubeľ, kanadský, austrálsky a novozélandský dolár či nórska koruna.

Výkonnosť vybraných tried aktív v roku 2015:

Čínske akcie: Shanghai Composite index

9.4%

Japonské akcie: Nikkei 225 index

9.1%

Európske akcie: Euro STOXX 600 index

6.8%

Európske vládne dlhopisy so splatnosťou nad 1 rok: Bloomberg/EFFAS index

2.0%

Vládne dlhopisy USA so spatnosťou nad 1 rok: Bloomberg/ EFFAS index

0.9%

Štátne dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín: JPMorgan Emerging Markets Bond Index EMBi Global Core

0.8%

Nemecké štátne dlhopisy so splatnosťou nad 1 rok: Bloomberg/EFFAS index

0.5%

Americké akcie: S&P 500 index

-0.7%

Korporátne dlhopisy investičný stupeň: iBoxx Dollar Liquid Investment Grade Index

-0.7%

Akcie rozvinuté trhy: MSCI World Index

-2.7%

Indické akcie: Sensex index

-5.0%

Korporátne dlhopisy špekulatívny stupeň: iBoxx Dollar Liquid High Yield Index

-5.0%

Zlato

-10.4%

Vzácne kovy: DBIQ Optimum Yield Precious Metals Index Excess Return

-11.2%

Brazílske akcie: Bovespa index

-13.3%

Poľnohospodárske plodiny: DBIQ Diversified Agriculture Index Excess Return

-16.0%

Akcie rozvíjajúce sa trhy: MSCI Emerging Markets Index

-17.0%

Priemyselné kovy: DBIQ Optimum Yield Industrial Metals Index Excess Return

-24.8%

Komodity: DBIQ Optimum Yield Diversified Commodity Index Excess Return

-26.7%

Ropa: WTI

-30.5%

Energie: DBIQ Optimum Yield Energy Index Excess Return

-34.4%

Ropa: Brent

-35.0%

ZDROJ: J&T Banka

 

Výkonnosť vybraných mien voči euru za rok 2015 (pozn."+" posilnenie voči euru / "-" oslabenie voči euru)

Ruský rubeľ

-6.8%

Kandaský dolár

-6.5%

Nórska koruna

-6.2%

Maďarský forint

+0.4%

Poľský zlotý

+0.6%

Česká koruna

+2.4%

Švédska koruna

+3.0%

Britská libra

+5.4%

Švajčiarsky frank

+10.5%

Japonský jen

+10.9%

Americký dolár

+11.4%

ZDROJ: J&T Banka