Navigácia

Ideálna penalta má ísť na stred!

Rozhodnú v nedeľu o novom majstrovi sveta vo futbale opäť pokutové kopy? Od roku 1978, kedy sa zaviedlo pravidlo penaltového rozstrelu sa víťazstvom na jedenástky stali majstrami sveta Brazílčania v roku 1994 a Taliansko o 12 rokov neskôr. V roku 1990 Nemci zasa vyhrali titul práve na základe premenenej penalty v riadnom hracom čase. Celkovo sa vo vyraďovacej fáze majstrovstiev sveta rozhodovalo o víťazovi na strely z 11- metrovej vzdialenosti až 26- krát. Historicky sú v nich na tomto podujatí najúspešnejší práve aktuálni finalisti, teda Nemecko a Argentína. Prvá menovaná krajina uspela vo všetkých štyroch penaltových rozstreloch a premenila v nich 17 z 18 jedenástok. Druhá spomínaná z piatich rozstrelov len raz ťahala za kratší koniec, keď vypadla práve s Nemeckom v roku 2006. Ako kopnúť jedenástku správne z pohľadu teórie a matematiky?

11 júl 2014

is60456842.jpg

Jedno futbalové klišé hovorí, že penalty sú lotériou. Iné tvrdí, že pokutový kop sa nedá chytiť, ale len zle kopnúť. Čísla ukazujú, že len 15-20 percent jedenástok ostáva nepremenených. Vedecká štúdia Univerzity Johna Moora z Liverpoolu na základe štatistickej vzorky ukázala, že ideálne kopnutá penalta s najväčšou pravdepodobnosťou skórovania by mala mieriť do hornej časti brány a mala by byť precízne nasmerovaná do jedného z rohov rýchlosťou 90 až 104 kilometrov za hodinu. Silnejšie kopnutie zvyšuje šancu neúspechu pre nižšiu presnosť umiestnenia. Čokoľvek pomalšie dáva naopak šancu brankárovi, aby stihol zareagovať.

Výskumníci z Ben-Gurion Univerzity zistili, že na rýchlosti až tak nezáleží a najspoľahlivejšie je kopať loptu priamo do stredu brány, kde je pravdepodobnosť skórovania takmer 90 percent. Len približne šesť percent brankárov totiž ostatne stáť v strede. Drvivá väčšina z nich sa hodí do jednej zo strán. Z psychologického pohľadu je to vysvetľované tým, že v opačnom prípade by sa cítili previnilo, že nespravili nič na zabránenie gólu. Ide však o najhoršiu možnú stratégiu, pretože brankár pri hodení do strany dokáže pokryť len jednu devätinu priestoru brány, čo je tri krát menej ako keď ostane stáť.

Vedci dokázali, že pre strelca jedenástky je výhodné ak k realizácii kopu pristúpi ihneď, alebo naopak až s odstupom viac ako 13 sekúnd. V prvom prípade vyvolá u brankára efekt prekvapenia, v druhom ho až nadmieru znervózni. Pri samotnej exekúcii sa podľa matematikov z Univerzity Johna Moora oplatí počkať na reakciu brankára a následne umiestniť strelu na opačnú stranu. Nie však viac ako 0,41 sekundy, pretože šanca na gól klesá o polovicu. Analytici zistili, že strelec má najväčšiu pravdepodobnosť skórovať, ak sa rozbehne zo štyroch až šiestich krokov. Naopak najmenšiu, ak robí rozbeh až z 10 a viac metrovej vzdialenosti.

Z jedného uhľa pohľadu sa pre exekútorov oplatí mať sofistikovanú matematickú stratégiu, ako kopať jedenástky. Z iného uhľa pohľadu je však lepšie, ak hráč nebude stále udržovať rovnakú taktiku „ideálne kopnutej jedenástky“, pretože by sa mohol stať brankárom ľahko čitateľný.

 

Pre citácie:
Stanislav Pánis, analytik, e-mail: panis@jtbanka.sk